+ Yorum Gönder
Eğitim - Spor Bilgi Kategorilerinden Atletizm Nedir Kaça Ayrılır Makalesini Okumaktasınız.
 1. Swift
  Bayan Üye  Atletizm Nedir Kaça Ayrılır


  Atletizm Nedir
  Atletizm Kaça Ayrılır
  Atletizm dalları nelerdir?

  Atletizm Nedir

  Atletizm, bir pist ve alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler.

  Atletizm üç ana kategoriye ayrılır.

  Koşular, atma ve atlamalar.
  Bayanlar arası yarışmalar da aşağı yukarı erkeklerin yarışmalarının aynıdır. Bayanlar için Heptatlon, erkekler için de Dekatlon koşu, atma ve atlamaları birlikte içeren yarışmalardır. Kır koşuları ve yol koşuları, atletizmin sezon dışı dalları olarak kabul edilir. Koşular Atletizmin bir dalı olan koşular, önceden belirlenmiş çeşitli mesafelerde koşularak rakiplere ve zamana karşı yapılan mücadeleyi ifade eder. Tüm zamanların en eski ve en çok ilgi gören spor dallarından biridir.

  Pist yarışları ve yol yarışları olarak iki ana dala ayrılır. Pist yarışmalarında belirli bir mesafede en hızlı koşmak esastır. Tüm koşular “kronometre” denilen zaman ölçüsü ile ölçülür. Yarışmalar özel atletizm stadyumlarında yapılır. Stadyumun çevresinde kulvarlara ayrılmış elips biçiminde koşu pisti vardır. Ortadaki çim alan ise atma ve atlama yarışmalarına ayrılmıştır.

  Bütün yarışmaların oyun alanları stadyum üzerinde aynı anda bulunur ve aynı anda birkaç yarışma birden yapılır. Bununla birlikte yarışmalar açık havada ya da salonlarda düzenlenebilir. Salon müsabakalarında atma yarışmaları yapılmaz ya da değişik uygulama ve yöntemlerle yapılır. Fakat resmi dünya rekorlarının mutlaka açık havada kırılması, 100 m düz ve 110 m engelli yarışlarında ise arkadan esen rüzgarın hızının saniyede 2 m’yi geçmemesi gerekir.

  Pist yarışları 6 bölümden oluşur:

  a) Sürat Koşuları

  b)Orta Mesafe Koşuları

  c)Uzun Mesafe Koşuları

  d) Bayrak Koşuları

  e) Engelli Koşular

  f) Hendek Yol yarışları 4 bölümden oluşur:

  a) Maraton

  b) Yürüyüş

  c) Kır Koşusu

  d) Sokak (Yol) Koşusu

  Bu iki ana dal dışında bir de birleşik yarışlar vardır. Bu iki bölümden oluşur:

  a) Dekatlon

  b) Heptatlon

  Pist Yarışları: Pist yarışları, genellikle 400 m’lik elips biçimli pistlerde yapılır. 2. AYFER
  Bayan Üye

  Cevap: Atletizm Nedir Kaça Ayrılır


  Atletizm uzun mesafe koşuları, 5000 ve 10000 metre koşularını, kır koşularını ve maratonları içerir. 5000 ve 10000 metre koşuları ve maraton Olimpik sporlar|olimpik yarışlardır. Koşular stadyum pistlerinde, saat yönünün tersi istikametinde koşulur. Maratonlar (42,2 km uzunluğundadır) ise şehrin sokaklarında, bazı 5000 ve 10000 metre yarışları arazide yapılır; o zaman isimleri, 5 km ve 10 km koşuları olarak anılır.+ Yorum Gönder

atletizm nedir kaça ayrılır

puanlı atletizm nedir

atletizm nedir

atletizm dalları kaça ayrılır

atletizm kaça ayrılır kısaca

atletizm nedir dalları nelerdir