+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123456 SonuncuSonuncu
Eğitim - Spor Bilgi Kategorilerinden Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir Makalesini Okumaktasınız.
 1. Kezban
  Bayan Üye  Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir


  Voleybol Nedir Nasıl Oynanır - Voleybol Kuralları Nelerdir

  Voleybol Nası Oynanır ?

  Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır. Amaç, sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafınsahasına düşürerek Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur. Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir. Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir. Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar. Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır. Maç 5 setten oluşur. 25 puana, en az iki farkla olmak üzere ilk ulaşan seti kazanır. Beşinci set 15 puan üzerinden oynanır. En az iki farklı sonuç burada da gereklidir.”Libero” defansif bir oyuncudur. Defansta istediği yerde oynayabilir. Ön tarafa geçemez, blok yapamaz, servis atamaz. Forması takım arkadaşlarından farklı renktedir. Takım koçları saha kenarından takımlarına direktifler vermekte serbesttir. Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır. Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir. Blok, top fileyi geçmeden yapılmalıdır. Blok sayı olarak sayılamaz. Voleybol sahası 18mt x 9mt boyutlarındadır. Tam ortasından bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Fileden 3 metre geriye olan kısım atak alanıdır.

  Voleybol Oyun Kuralları

  1. Saha ölçüleri 9x6m.dir. File yüksekliği 2,10m.’dir. Müsabakalar 220gr. ağırlığındaki mini voleybol topuyla oynanacaktır. Süper minik kategorisi maçları hafif plastik toplarla oynatılabilir ve file alçaltılabilir.

  2. 10 dakikalık bir müsabakada takımlar en az 4 kişiden en fazla 8 kişiden oluşur. 4 kişi oynar diğerleri yedek olur. Yedekler, takım her döndüğünde sırayla oyuna girerler.

  3. Takımlar isterlerse her 10 dakikalık müsabakada takım kadrolarında değişiklik yapabilirler. Takımın genel listesinde olmayan oyuncu müsabaka listesine yazılmaz.

  4. Müsabakalar 10 dakikadır. Baş hakemin bitiş düdüğüyle beraber en fazla sayı alan takım galip ilan edilir. Bitiş düdüğü çaldığı anda oynanmakta olan sayı dikkate alınmaz. Sayılar da eşitlik olduğu zaman hakemin tekrar kararıyla beraber ekstra 1 sayılık oyun oynanır. Sayıyı alan takım galip ilan edilir.

  5. Takımda iki ön oyuncu, iki arka oyuncu vardır. İhtisaslaşma (pasör, smaçör, pasör kaçma, oyun içinde yer değiştirme) yoktur.

  6. Bir takım en az iki vuruş yapmalıdır. Tek vuruş hatadır. Blok vuruş sayılmaz. Servise blok yapılamaz.

  7. Bir oyuncu serviste iken 3 sayı alınırsa takımı bir pozisyon döner.
  Sadece süper minikler kategorisinde, çizgiyi geçmemek kaydıyla, çizgiye basılabilir; oyuncular isterlerse servis yerine parmak pasla da oyun başlatılabilir. Minikler kategorisinde normal servis çeşitleri geçerlidir ve çizgiye basmak yasaktır.

  8. Fileye değmek hata olarak kabul edilir ve rakip takıma sayı verilir. Bunun dışında aşırı faullü vuruşlar hariç oyuna müdahale edilmez.

  9. File seviyesi üzerinden rakip sahaya yapılan vuruşlarda çektirme veya taşıma yapılmasına izin verilmez.

  10. Antrenörler oyuna müdahale edemezler. Oyuncuları, dönme, servis atma ve değişme gibi, kuralları hatırlatmak için uyarabilirler.

  11. Minikler kategorisi erkeklerde 12 yaş, kızlarda 11 yaş ve daha küçük yaştakilerden; süper minikler kategorisi ise erkeklerde 10 yaş, kızlarda 9 yaş ve daha küçük yaştaki sporculardan oluşur. Her kategoride, resmi küçükler liginde oynamamış olmak şartıyla, bir üst yaş grubunun oynamasına izin verilir. 2. Aylin
  Bayan Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir


  Voleybol Saha Ölçüleri İçin Resim

  Voleybol Saha Ölçüleri İçin Resim.gif 3. Aylin
  Bayan Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir

  İLK MESAJDA VERİLEN MİNİ VOLEYBOL OYUN KURALLARIDIR

  Voleybol Saha Ölçüleri ve Oyun Kuralları

  Oyun alanı, 18 x 9 m. ölçülerinde bir dikdörtgendir ve en az 3 m. genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.

  Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbestoyun boşluğu, oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m. yüksekliğinde olmalıdır.
  FIVB’nin Dünya Müsabakaları’nda serbest bölge yan çizgilerden ölçüldüğünde en az 5 m. ve dip çizgilerden ölçüldüğünde en az 8 m. genişliğinde olacaktır. Serbest oyun boşluğu ise oyun sahasının yüzeyinden ölçüldüğünde en az 12.5 m. yüksekliğinde olacaktır.

  File 1 m genişliğinde, 9.50 m uzunluğunda ve orta çizginin üzerinde zemine dik olarak yer alır. File kenarları 10 cm'lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Filenin üst kısmında 5 cm genişliğinde yatay, beyaz bir bant vardır. Bu bant çadır bezinden yapılmıştır ve file boyunca iki kat dikilir. Bandın içinden elastiki bir kablo geçer. Bu kablo filenin direklerine bağlanmasını ve üst kısmının gergin olmasını sağlar. Filenin alt kısmında kareler arasından geçerek onu direklere bağlayan ve filenin gergin olmasını sağlayan bir ip vardır.


  5 cm genişliğinde ve 1 m uzunluğunda iki adet beyaz bant her iki yan çizginin üzerinde yer alacak şekilde fileye dik olarak bağlıdır. Bu bantlar filenin bir parçası olarak kabul edilirler. Anten 1.80 m boyunda, 10 mm çapında esnek çubuktur. Fiber glas veya benzeri bir maddeden yapılmıştır. İki adet anten yan bantların dış tarafına bağlanır ve karşılıklı olarak filenin ters yönlerine yerleştirilir. Antenlerin 80 pp'lik kısımları filenin üzerinde devam eder. Bu kısımlar 10 cm'lik birbiri ile zıt iki ayrı, (tercihen kırmızı vebeyaz) renkte işaretlenir. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler. Filenin yüksekliği erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m'dir ve oyun alanının ortasından bir ölçü çubuğu ile ölçülür. Filenin iki (yan çizgilerin üzeri) oyun alanının yüzeyinden aynı yüksekliktedir. Buradaki yükseklik kuralda belirtilen yüksekliği 2 cm'den fazla geçemez.

  Filenin bağlandığı direkler, düzgün, yuvarlak ve 2.55 m yüksekliğindedir. Direkler iki yan çizgiden 0.50 m ile 1.00 m mesafede yerleştirilmiştir. Direklerin yere tel ile tutturulması ise yasaktır.

  Top, içinde lastik veya benzeri maddeden bir kese bulunan, küresel ve dış kısmı esnek bir deriden yapılmıştır.

  Renk : Tek ve açık
  Çevresi : 65-67 cm.
  Ağırlığı : 260-280 gr
  İç basıncı : hPa (0.40-0.45 kg/cm) veya 392-444 m bar'dır.


  Bir müsabakada kullanılan tüm toplar çevre genişliği, ağırlık, basınç ve cins olarak aynı özellikteolmalıdır. Uluslararası resmi müsabakalar FIVB tarafından onaylanan toplarla oynanır.


  Uluslararası resmi müsabakalarda üç top kullanılır. Bu durumda altı top toplayıcı bulunur. Bunlardan dört tanesi serbest bölgenin dört köşesinde, birer tanesi ise baş ve yardımcı hakemlerin arkasında yer alır


  OYUN KURALLARI

  Voleybol oynamak için fazla bir donanım ya da geniş bir alan gerekmez. Voleybol topunun
  çevresi 65cm, ağırlığı da 260-280 gr olmalıdır. Hem açık, hem kapalı alanlarda oynanabilen voleybolda, 9×18 m boyutlu saha enine bir çizgiyle ikiye ayrılır ve takımlar, her sette değişerek bu yarı alanları kullanırlar. Oyunsırasında oyuncular, bu orta çizginin öbür yanına (rakip alana) basamazlar. Orta çizginin tam üzerinde gergin bir ağ bulunur. Resmi maçlarda bu ağın yüksekliği erkeklerde 243cm, bayanlarda 224cm’dir. Gençler ve daha alçak bir ağla oynaması gerekenler için ağ yüksekliği ayarlanabilir. Her iki yarı alanın arka çizgilerinin sağdaki üçte birlik bölümünün gerisinde kalan bölge, servis alanıdır. Servisö bu alndan ya da gerisinden atılmalıdır. Kapalı salonlarda tavan yüksekliği en az 7,8m olmalıdır.

  Resmi karşılaşmalarda takımlar altışar oyuncudan oluşur. Oyuncularda üçü ağa yakın ön alandadır. Öteki üç oyuncu ise arka alanda savunma görevindedirler. Oyun, servis atan takımın sağ arka oyuncusununservis atışıyla başlar. Servis, topa el içi, yumruk ya da kolla vurularak atılabilir. Rakip takım, ağın üstünden geçerek kendi sahalarına gelen bu topu, en çok üç vuruşta geri göndermek zorundadır. Top oyundayken,oyuncular topu tutmamalı, topa üst üste iki kez vurmamalı ve rakip alana basmamalıdır. Ayrıca topun yere değmemesi ve oyuncuların vücutlarının kalçadan aşağı bölümleriyle topa dokunmaması gerekmektedir.  Oyun, toplam beş set üzerinden oynanır. On beş sayıya ilk ulaşan takım, seti kazanır. Bir takım, üç set kazandığında, oyun bitmiş olur.
 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir

  Voleybol, elle oynanan ve ayakla temasın yasak olduğu oyunlardandır. Özel sahası ve saha yapısı vardır. Salonlarda, plajlarda ya da açık havada da oynanabilir. Voleybolun kurallarından kısaca bahsedelim.


  1 – Voleybol sahası ortadan file ile ayrılır. 18 metreye 9 metredir. Filenin yüksekliği erkeklerde 2.43 metre, bayanlarda 2.24 metredir.


  2 – Topun çevresi 65 -67 cm, ağırlığı 260 – 280 gramdır.


  3 – Takımların geniş kadrosu 12 kişidir. Sahada 6 as oyuncu oynar. Her takımın bir libero seçme hakkı vardır.


  4 – Voleybol 5 set üzerinden oynanır. Her sette 25 sayıya ulaşıp bunu 3 kez tekrarlayan maçı kazanır. Beraberlik durumunda uzatma seti 15 sayı üzerinden oynanır. 24 -24 ve 14 -14 netice setlerinde 2 sayı üstünlük sağlayan galip gelir.


  5 – Her setten sonra takımlar saha değiştirir. Setler servis atışıyla başlar. Pozisyon karşılayan takım bir sonraki set servis atışıyla başlar.


  6 – Maç boyunca takımlar 6 oyuncu değiştirir. Fakat başlangıç pozisyonundaki oyunca 1 defa değiştirilir. Bu nedenle sahaya diziliş önemlidir ve saat yönünde değişen bir dizilişle oynanır.


  7 – Hücum eden takım 3 pasla topu rakip sahaya göndermek zorundadır. Bunun tek istisnası bloklamadır.


  8 – Her takımın her sette boyunca 30’ar saniyelik 2 mola hakkı vardır. 5. Sette 8. Ve 16. Sayılarda 30’ar saniyelik 2 teknik mola hakkı vardır.


  9 – Oyuncular sözlü uyarı, sarı kartla uyarı (ralli kaybeder 1 sayı ceza yazılır), kırmızı kart (set boyu ihraç), sarı ve kırmızı kart aynı anda olursa oyuncu maçtan ihraç edilir.


  10 – Müsabakalarda, 6 hakem vardır. Başhakem, yardımcı hakem, yazı hakemi, masa hakemi ve 2 çizgi hakemi bulunur.


  Voleybol kurallarını maddeler halinde özetlemiş olduk. Başarılar dileriz.

 5. Kayıtsız Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir

  teşekkürler çok yardımcı oldunuz aylin üye

 6. Kayıtsız Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir

  Teşekkürler ben biliyodum ama yarin maçim var kurallar değişmi§ onu öğrencektim ama işime yarayacak bilgiler yok

 7. Kayıtsız Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir

  çok tşkler çok güzel işime çok yaradı umarım yarın ki sınavım iyi geçer

 8. Kayıtsız Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir

  çok teşekkürler çok yardımcı oldu umarım sınavım çok iyi geçer

 9. Kayıtsız Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir

  benim de çok işime yaradı teşekkürler

 10. Kayıtsız Üye

  Cevap: Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir

  bence beşinci sınıfLAR İÇİN ÇOK GÜZEL BİR SİTE ÖNERİYORUM

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123456 SonuncuSonuncu

voleybol oyun kuralları

voleybol oyun kuralları nelerdirvoleybolun oyun kurallarıvoleybol oyunu kurallarıvoleybolda oyun kurallarıvoleybol oyununun kuralları