+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Eğitim - Sözel Bölge Kategorilerinden Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri Makalesini Okumaktasınız.
 1. Yasemin
  Bayan Üye  Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri


  Dil İle İlgili Kompozisyon ve Yazı Örnekleri - Tatlı Dil Hakkında Kısa Yazı Örnekleri


  Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır

  Örnek çalışma: 1


  Sert ve kırıcı olmayan, yumuşak, hoşa giden, gönül alıcı, okşayıcı, etkileyici, inandırıcı ve yerinde söylenmiş söz insanın hoşuna gider; bu söz en azgın kişinin bile inadını kırar, onu yumuşatır ve yola getirir.

  İyi ve etkili konuşmanın, en inatçı kişileri bile yumuşattığı anlamında kullanılır.

  İnsan ilişkilerinde, iyi ve güzel konuşmanın büyük yeri ve önemi vardır. Kimi kişiler, inandıkları bir düşünceye inatla sarılırlar. Temelde yanlış ve sakıncalı olduklarını bildikleri halde bunda direnirler. Böyle kişileri düşüncelerinden caydırmak için sert sözler, buyruklar ve yasal yaptırımlar da yararlı olmayabilir. Onları ancak tatlı dille, inandırıcı sözlerle yavaş yavaş yumuşatma olanağı vardır. ” Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözünde, en kötü kişilerin bile inandırıcı, okşayıcı sözlerle yıla getirilebileceği düşüncesi anlatılmak istenmiştir. Yılan, bilindiği gibi hayvanlar arasında en soğuk, en sevimsiz bir yaratıktır. Yılan huylu kişiler, sertlikle değil; tatlı dille yumuşatılabilir.

  Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri, öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak, yumuşatmak en doğru yoldur.


  Örnek çalışma: 2


  'Tatlı dil, muhatabı ruhen etkileyecek tarzda, yumuşak, ikna edici, okşayıcı konuşma şeklidir. Tatlı dil, bütün gücünü ruhtan alır. Ruhu iyilikler, güzelliklerle dolu olan, fazilet sahibi bir kimsenin dili de kendiliğinden tatlı olur. Tatlı dil ve güler yüz, ruh asaletinin sevimli belirtileri ve görünümleridir. Tatlı dilli insanlar bu özellikleriyle çevrelerindekileri arkalarından sürükleyecek çekici bir etkiye sahiptirler.
  Ne kadar kötü olursa olsun, tatlı dil karşısında yumuşamaya-cak insan kalbi yoktur. İyiliğin o güçlü silahıyla bütün kötülükleri yenip ortadan kaldırmak ne güzel bir şeydir!.. Bu yüzden tatlı dilli insanlar, çevrelerinde sevilir, sayılır ve itibar görürler. Ruhî asaletin temel taşlarından olan sabır ve hoşgörü, tatlı, yumuşak bir ses tonuyla işbirliği ettiği zaman aşılmayacak hiçbir engel, yenilmeyecek hiçbir zorluk yoktur. Çevrenizde nice çirkin insanlar vardır; tatlı dilleriyle herkesi kendilerine hayran bırakırlar. Dil. bilinç ve iradeyle kullanılması gereken bir organdır; kendi başına bırakıldığı zaman her dönüşünde bir kalp kırar; .birçok yıkımlara sebep olur. Dilin bu sonsuz etki gücünden dolayıdır ki, "dil yarası yaraların en derinidir" denilmiştir.
  İçimizde gür bir sevgi, şefkat ve merhamet kaynağı bulunduğu sürece kendiliğinden tatlılaşan dilimiz, hayatın güçlüklerini yenmede, insanları ikna edebilmede en büyük yardımcımızdır."


  Örnek Çalışma: 3

  İnsanlar kılığıyla karşılanır, konuşmasıyla uğurlanırlar. Tatlı dilli ve güler yüzlü olmak etrafa neşe ve huzur dağıtırlar. Başkalarına neşe ve huzur dağıtanların kendileri de mutlu ve huzurlu olur, bu neşeden pay alırlar. Esasen gönlü geniş, güler yüzlü hoş sohbetli olmak dinimizin de emridir. Nitekim Kuran-i Kerimde, yeryüzünde böbürlenerek yürüme, ne yeri yarabilirsin, ne de boyun dağlara erişebilir buyrularak gurur ve kibir yasaklanmış, Aksine insanin alçak gönüllü ve mütevazi olması tavsiye edilmiştir.

  Tatli dil yilani deliginden çikarir derler. Bu söz gerçekten çok yerindedir. Süphesiz bu söz tatli dilli olmanin önemini anlatmaktadir. Tatli dil ve güler yüz gerçekten etkili bir davranis biçimidir. Bu baglamda Günes ile rüzgarin hikayesi çok ibretlidir. Günes ile rüzgar kendi aralarinda sen güçlüsün yok ben güçlüyüm seklinde tartismaya baslamislar. Rüzgar asagida yürüyen bir adami göstererek su adamin ceketini kim çikartabilirse o güçlüdür, demis ve esmeye baslamis..., rüzgar estikçe adam ceketine daha da sarilmaya baslamis. Rüzgar siddetini artirdikça adam çikarmak yerine ceketine daha da sarilmis bir türlü birakmamis. Günes, rüzgara, çikaramadin, sen kenara çekil! Bak, ben onun ceketini nasil çikartacagim! Diyerek, tatli tatli isitmaya baslamis. Günesin isittigini gören adam, önce ceketinin dügmelerini çözmüs daha sonra da ceketini çikarip omzuna atmis. Görüldügü gibi kabalik ve sertligin yapamadigini, nezaket ve zarafet becermistir.

  Iste bu nedenle olmalidir ki, Allah Teâla sevgili peygamberimize yumusak sözlü ve tatli dilli olmasini ögütlemektedir. Bakiniz Kuran-i Kerime sevgili peygamberimize hitaben söyle buyrulmaktadir: sen rabbin yoluna Insanlari hikmet ve güzel ögütle davet et.. (Nahl Sûresi, 125), Bir baska âyet-i kerîmed e de, ayet sen insanlara sert ve hasin davransaydin etrafinda kimse kalmaz dagilirdi denilmektedir.

  Allah'ın sevgili peygamberi bile sert davrandiginda etrafinda kimseyi bulamayacak olursa, bizlerin kaba ve sertlikle dost ve arkadas bulmamiz asla mümkün degildir. 2. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri


  TATLI DİL YILANI DELİĞİNDEN ÇIKARIR

  Bu atasözünün bize anlatmak istediği konunun tatlı dilin bütün güçlükleri yenecek bir etki gücüne sahip olduğu olarak varsayarsak bu sözü şu şekilde anlatabiliriz ;
  Öncelikle bu sözde geçen tatlı dil kelimsinin anlamını anlatırsak sanırım yanlış olmaz.Tatlı dil ,karşıdakinin ruhunu rahatlatacak ,onun gönlünü alacak ,onun ruhuna olumlu etki edecek,yumuşak ve ikna edici bir konuşma biçimi olarak tanımlarsak yanlış olmaz.
  Karşıdaki insanın gönlü ve içi ne kadar fesat başka bir deyişle kötü olursa olsun tatlı dilin alamayacığı gönül, ikna edemeyeceği insan yoktur.
  Fakat denildiği gibi yok öyle üç kuruşa beş köfte…Tatlı dile sahip insan alçak gönüllü , sabırlı ,sakin ,hoşgörülü,anlayışlı bir insan olması gerekir.Bir düşünsenize içi fesat dbir insanın tatlı dile sahip olabileceğini …
  Ayrıca bu insanlar merhametli ve şefkatlide olurlar.Bunların yanı sıra bu kişi çevresinden önce kendine iyilik eder.Kötü bir insanın çevresini düşünelim ; fesat insanlar ,fesat dostluklar… Tamamen gereksiz . Bir de iyi niyetli , tatlı dilli,güler yüzlü bir insanı düşünsek.Çevresi cennet bahçesi gibidir.Çünkü herkes dengini bilir,bunlara göre arkadaşlıklar kurar.Ayrıca bu insan sosyelleşmede de hızla ilerler.
  Yani uzun lafın kısası dil vardır lezil eder , dil vardır vezir eder.

  Caner GÜL

  bu çocuk bir 6.sınıf öğrencisi ben 32 yaşındayım ama çok etkilendim 3. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri

  ço güzel açıklanmış çok teşekkür ederim sınavımda buna benzeyen şeyler yazacağım 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri

  Süper 1.siyle ödevimi yaptım çok işime yaradı teşekkürler zengin bilgiler

 5. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri

  Çok güzel olmuş!Çok teşekkürler Zengin Bilgiler sitesi.Ödevlerimde ve sınarlarımda kesinlikle yararlanacağım!Çok işime yaradı

 6. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri

  çoooooooooooooooooook teşekkür ediyorum bana çok yardımcı oldunuz zengin bilgiler artık ödevlerimi sizden yardım alarak ödevlerimi yapacağım sizi seviyorum

 7. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri

  Teşekkür ederim zengin bilgiler artık bu siteden yapacağım.

 8. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri

  teşekkür ederim bilgi zenginleri gerçekten de bilgi anlamında bizden zenginsiniz...

 9. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri

  gelişme 15 satır olsaydı daha çok işime yarardı neyse 4 satırı kendi kafamda yazarım neyse sınavda benzerini yazarım çok teşekürler zengin bilgiler.org

 10. Kayıtsız Üye

  Cevap: Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon Örnekleri

  süper bundan kobya çekmeden odevimi yaptım on numara olmuş ozet gibi oldu

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır ile ilgili kompozisyon

tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır kompozisyon

tatlı dil ile ilgili kompozisyontatlı dil yılanı deliğinden çıkarır kompozisyon örnekleritatlı dil yılanı deliğinden çıkarırtatlı dil yılanı deliğinden çıkarır anlamı