+ Yorum Gönder
Eğitim - Soru Cevap Kategorilerinden La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi Makalesini Okumaktasınız.
 1. Kayıtsız Üye


  La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi






  La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi







 2. Kelebek
  Bayan Üye

  Cevap: La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi






  Jean de La Fontaine, Fransız şairi (1621-1695). Orman ve Sular idaresi yöneticilerinden birinin oğlu olan La Fontaine, babasının yerine aynı görevi almıştı; görevi ona çok boş zaman bırakıyordu, ama buradan aldığı para geçimine yetmiyordu. O da bu yüzden edebiyata atıldı ve her telden çalmağa başladı: şiir, roman, hikâye, güldürü, opera yazdı.

  Yazdığı çeşitli eserler kısa bir süre içinde ona ün kazandırdı (özellikle Rabelais ve Boccaccio tarzında yazdığı Hikâyeler); maliye nazırı Fouquet onu himayesine alıp maaş bağladı. Fouquet gözden düşüp yargılandığı zaman La Fontaine ona sadık kalan birkaç kişiden biri oldu. Kırk yedi yaşında Masallar'mı yayımladı; bunların bazıları gözden düşen koruyucusunun başına gelen felâketlerden esinlenmiştir.

  Çağının Tanığı

  La Fontaine kendisinden önce kullanılmış (özellikle Eski Yunanistan'da Aisopos tarafından) bir biçimi benimsedi; genellikle insanların, özellikle çağdaşlarının kusurlarını (kurnazlık, cimrilik, övüngenlik v.b.) daha iyi gülünçleştirmek için kişilerini hayvanlar arasından seçti. Hattâ daha da ileri giderek, birçok masalında topluma da cesaretle el attı ve toplumun gülünç yanlarını, haksızlıklarını göz önüne serdi: «Güçlü ya da yoksul oluşunuza göre yargı kararları sizi aklar ya da karalar».

  Bütün gülünçlüğüne ve görünüşteki hafifliğine rağmen, eserinin büyük bir bölümü siyasal nitelik taşır. Zaten bu durum Louis XIV'ün de gözünden kaçmamış ve saray kibarlığından yoksun bu şairi Versailles Sarayı'na kabul etmemiştir. Ne var ki, La Fontaine buna pek aldırış etmemiştir, çünkü destekten yoksun değildir. Önce Orleans düşesi, sonra evinde yazarlardan, hekimlerden ve büyük gezginlerden oluşan parlak bir topluluğu biraraya getiren Madame de La Sabliere ona ödenek bağlamıştır. La Fontaine ömrünü zengin bir Protestan bankerin evinde tamamlamıştır.

  La Fontaine Masalları hemen bütün dünya dillerine çevrilmiştir. Türkiye'de Şinasi'nin «Kurt ile Kuzu» çevirisi, çocuk edebiyatımızın ilk eserlerinden biri sayılır. La Fontaine çevirilerinde, ünlü Türk şairi Orhan Veli Kanık'ın ayrı bir yeri vardır.

  Masalları

  Ağustosböceği ile Karınca, Karga ile Tilki, Kurt ile Kuzu, Meşe ile Kamış, Toprak Çanak ve Demir Çanak, Aslan ile Fare, Tilki ile Üzüm, Altın Yumurtlayan Tavuk, Vebalılar, Sütçü Kız ile Süt Çanağı, Eskici ile Zengin.







 3. Kayıtsız Üye

  Cevap: La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi

  bu sayfa kötü







 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi

  güzellll tkr

 5. Kayıtsız Üye

  Cevap: La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi

  Hadım gülünç macera

 6. Kayıtsız Üye

  Cevap: La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi

  kısa dedik uzun bu onur koç açın güzel gidio kurşun vav öyle şarkı geçelim güzel baya işime yaramadı ama neyse güzel diyelim geçelim sizde böyle cevaplar verin tammam hhey olanla kime dim

 7. Kayıtsız Üye

  Cevap: La Fontaine Masalları Hakkında Bilgi

  Upuzuuun biz bunu ne yapak be kısa dedik upuzuuun çıktı

+ Yorum Gönder

la fontaine masalları hakkında bilgi

la fontaine masalları hakkında kısa bilgila fontaine masalları hakkında kısaca bilgila fontaine hakkında bilgila fontaine masalları hakkinda bilgila fontaine masallari hakkinda bilgi