+ Yorum Gönder
Eğitim - Soru Cevap Kategorilerinden Oruçlu İken Kan Vermek Orucu Bozar mı Makalesini Okumaktasınız.
 1. Kayıtsız Üye


  Oruçlu İken Kan Vermek Orucu Bozar mı


  Oruçlu iken kan vermek orucu bozar mı? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Çünkü benim bir arkadaşımın benim kanıma ihtiyacı var. Eğer bozmuyorsa kan vereceğim. Acil cevap verir misiniz? 2. Kelebek
  Bayan Üye

  Cevap: Oruçlu İken Kan Vermek Orucu Bozar mı


  Kan vermenin orucu bozup bozmayacağı konusunda, Hz. Peygamber'den rivayet edilen "Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur." (Ebû Davûd, Sıyam, 28) hadisinden hareketle bazı İslâm bilginleri kan vermekle orucun bozulacağını söylemişlerdir. Din bilginlerinin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber'in oruçlu iken hacamat olduğuna dair rivayeti (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Sıyam, 29) esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağını söylemişlerdir.


  Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, "Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur." hadisinin "hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır." şeklinde anlaşılmalıdır. Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmaktadır. Nitekim Enes b. Malik de, hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolayı hoş karşılanmadığını söylemiştir (Buhârî, Savm, 32).


  Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz.
 3. Zehra
  Bayan Üye

  Cevap: Oruçlu İken Kan Vermek Orucu Bozar mı

  Kan vermeni insan vücudu için çok büyük faydaları olduğunu bilmekteyiz. Ayrıca oruçlu bir kişinin kan vermesi durumunda orucu bozulmaz fakat oruçlu iken kan vermek mekruh yani yasak değil fakat hoş görülmez. 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Oruçlu İken Kan Vermek Orucu Bozar mı

  Hacamat nedir.hacamat ile ilgi hadis.bide hacamatın faydaları nı yazarmsnz.tekonoloji çağindayiz lakin gun geçtikçe doğal şeylere donuyorz.artik birçok doktor bunu tavsiye ediyor

 5. Selim
  Administrator

  Cevap: Oruçlu İken Kan Vermek Orucu Bozar mı

  Hacamatla ilgili pek çok hadis vardır. Günümüzde artık daha yeni yeni hacamat yoluyla kan aldırmanın önemi anlaşılmaya başlamıştır. Bu hadislerden bazıları şunlardır:

  Ebu Kesbe el-Enmari radiyAllahu anh anlatiyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam basindan ve iki omuzu arasindan hacamat olur ve: “Kim bu kandan akitirsa, herhangi bir hastalik için, bir baska ilacla tedavi olmasa da zarar gormez!” buyururdu.”
  Ebu Davud, Tibb 4, (3859); Ibnu Mace, Tibb 21, (3484).

  Rasulullah (s.a.v.)’in bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm’a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)”
  (Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3

  Ibnu Abbas radiyAllahu anhuma anlatiyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Haccam ne iyi kuldur; (fazla) kani giderir, beli hafifletir, gozu parlatir.”
  Ibnu Abbas der ki: “Resulullah aleyhissalatu vesselam Mirac gecesinde, meleklerden murekkeb bir cemaate her ugrayisinda: “Hacamat olmaya devam et! Ummetine de hacamat olmalarini emret!” derlerdi.”
  Tirmizi, Tibb 12, (2054).

  Peygamberimizin hizmetlilerinden Selma (r.a) demiştir ki: “Her kim peygamberimize başındaki bir ağrıdan şikayet etti ise Rasulullah ,ona:”kan aldır!” buyurmuştur. Her kim de ayaklarındaki bir ağrı veya yaradan şikayet etti ise ,ona da :”ayaklarına kına yak! “ buyurmuşlardır.
  E. Davud Tıp 3858, Tirmizi Tıp H. 3502

  Yine peygamberimiz”üç şeyde şifa vardır .Bal şerbeti içmekte,kan aldırmakta ve kızgın bir aletle dağlama yaptırmakta. Fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem.” buyurmuşlardır.
  Buhari Tıp 7/12, İ. Mace Tıp H. 3491, Müsned 1/246

 6. Kayıtsız Üye

  Cevap: Oruçlu İken Kan Vermek Orucu Bozar mı

  mekruhdur yani harama yakın

+ Yorum Gönder