+ Yorum Gönder
Eğitim - Sayısal Bölge Kategorilerinden Sürtünmeyi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir Makalesini Okumaktasınız.
 1. Yasemin
  Bayan Üye



  Sürtünmeyi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir






  Sürtünmeyi Azaltan Etmenler

  Sürtünme Kuvvetinin Bağlı Olduğu Etkenler;

  1. Yüzey yapısı ( pürüzlülük derecesi)
  Üzerinde hareket edilecek yüzeyin pürüzü arttıkca hareket edebilme zorlaşacağından Sürtünme kuvveti artacaktır ve cismi haraket ettirebilme engelle karşılaştığından daha çok kuvvet harcanacaktır.
  2. Cismin ağırlığı
  Cismin ağırlığının artmasıyla yer çekimi kuvvetinden dolayı cisim yere daha da yapışarak sürtünme kuvettini artıracak. Bu durumda sürtünme kuvvetini azaltmak için cisme uygulanan hareket gücünü artırmak gerekir.



  Birbirleri üzerinde kayan metal yüzeyler arasında sürtünme meydana gelir. Buyüzeyler arasında kullanılan sürtünmeyi azaltıcı bir malzeme sayesinde sürtünme kuvveti azaltılabilir. Hem de metallerin aşınması engellenebilir. Sürtünme yüzeylerinin yağlanmasısıvı yağlama (sıçratma yöntemi) ve film yağlama (yağ filmi) şeklinde ikiye ayrılır. Sıvıyağlama yönteminde katı malzemenin sürtünme yüzeyleri arasında kalın bir yağ filmi oluşturulur ve bu yüzeylerin direkt temas etmesine engel olur. Her iki malzeme arasındakisürtünme sıvı yağlama ile büyük ölçüde azaltılmış olur. Örneğin rulmanlar bu yöntem ileyağlanır. Yağ filmi yönteminde ise yüzeyler arasında teşekkül eden yağ filmi oldukça incedir. Sıvı yağlama yöntemi ile karşılaştırıldığında bu yöntemde yüzeylerdeki aşınmamiktarı daha fazladır. Bu yöntemde birbirleri ile çalışan sürtünme yüzeylerindedüzgünsüzlük ( pürüz ) varsa parçaların yüzeyleri birbirleri ile temas edebilir. Hatta sıcaklığın artması ile birlikte büyük hasarlar gelebilir. Bu yüzden yağ filmini teşekkül edenyağ tipi uygun seçilmelidir. Üst piston sekmanının bulunduğu yerdeki yağ filmi örnek olarak gösterilebilir.







 2. Seher
  Üye

  Cevap: Sürtünmeyi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir






  Araba motorlarındaki sürtünmeyi azaltmak için yağ kullanılmaktadır.Bu yağ hem sürtünmeyi azaltıyor hem de metallerin ömrünü uzatıyor.







 3. Kayıtsız Üye

  Cevap: Sürtünmeyi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir

  bavur çanta gibi araçların tekerlek takılması







 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Sürtünmeyi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir

  Arkadâslar acil azaltmak icin ne yaPmalıyım 5 tabee

 5. Kayıtsız Üye

  Cevap: Sürtünmeyi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir

  bizde bulmaya çalışıyoruz her halde

+ Yorum Gönder

sürtünme kuvvetini azaltmak için neler yapılabilir

sürtünmeyi azaltmak için neler yapılabilir

sürtünme kuvvetini azaltan etkenler

sürtünmeyi azaltmak için neler yapılır

sürtünme kuvveti azaltmak için neler yapılır

sürtünme kuvvetini azaltmak için neler yapılır