+ Yorum Gönder
Sağlık Genel - Sağlık Kategorilerinden Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer? Makalesini Okumaktasınız.
 1. Selim
  Administrator  Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?


  Göz Enfeksiyonu Nasıl oluşur? Göz Enfeksiyonundan korunmak için neler yapılmalıdır?
  Göz Enfeksiyonu hangi sebeplerden dolayı oluşur?
  Göz Enfeksiyonu geçmesi için nasıl tedavi edilmelidir.

  Sebepleri:
  * Toz duman aşırı sıcak vücuttaki sıvılardan birinin göze hücum etmesi
  * Herhangi bir darbe vs. gibi şeylerdir.

  Zararlı Şeylerden Perhiz:
  * Temizliğe son derece dikkat etmek
  * Toz duman ve şiddetli fırtınadan; fazla ışıktan kara bakmaktan aşırı beyaz şeylere bakmaktan bir şeye aşırı derecede göz dikip bakmaktan aşırı cinsel temasta bulunmaktanaşın derece tatlı şeyler yemekten çok yemekten özellikle akşam yemeklerden ve ağır şerbetlerden; iltihaplı göze zararlı olan pırasa soğan sarımsak pazı mercimek tuzlu ve sirke gibi ekşi şeylerden sakınmak lazımdır. Fazla uyku fazla uykusuzluk ve kabızlıktan da sakınmalıdır. Ancak vücuda hararet vermeyen basit gıdalar alınmalıdır. .* Bazan da göze vurulma veya kişinin aşın dövülmesi sonucu gözü kan bürüyüp kıpkızıl olur. Hemen kaybolmayıp bir zaman devam eder. Elbisenin boya ile boyandığı gibi göz kırmızıya boyanmış olur.
  Ek olarak Sema Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydın Yıldırım'ın aşağıdaki yazısını okumanızı tavsite ederim.


  Her yıl doktora giden 50 kişiden bir Konjonktivitten yakınmaktadır. Konjonktivitten gözün beyaz tabakasının iltihaplanması olarak bilinir. Konjonktivite bakteriler virüsler ya da alerji sebep olmaktadır. Bakterilerin sebep olduğu Konjonktivite genellikle kirli eller ve ortak kullanılan havlular sebep olurken virüsün sebep olduğu iltihaplanma ise soğuk algınlığı ya da çocukluk dönemi virüs hastalıkları ile ilişkili olarak ortaya çıkıyor. Alerjik Konjonktivit ise kozmetik ürünler polenler ve kontakt lenslerden olabiliyor.


  Konjonktivitin en belirgin özelliğinin gözlerin kızarması olduğunu söyleyen Sema Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydın Yıldırım göz yaşarması göz kapaklarının sabahları yaşarması ve göz akı tabakasının şişmesi en önemli belirtiler. Göz kapaklarında yanmayapışma ve de çapak oluşabilir Virüslerin sebep olduğu enfeksiyon sadece bir gözde rahatsızlığa sebep olabileceği gibi ikisinde de rahatsızlıklara sebep olabilir dedi.

  Gözlerin temizliği çok önemli

  Tedavinin en önemli ayağını temizlik oluşturuyor. Yüz için kullanılan tüm havluların yüksek ısıda yıkanması Konjonktiviti olan kişinin havlularının asla kullanılmaması tavsiye ediliyor. Gözlerin kesinlikle ovuşturulamaması gerekiyor aksi takdirde iltihabın diğer göze de bulaşması mümkün. Uzmanlar göz kapaklarındaki herhangi bir akıntı ya da çapağın ılık su ile yıkanması gerektiğini söylüyor.

  Başkasının makyaj malzemelerini kullanmayın

  Göz makyajı için kullanılan makyaj malzemelerinin de göz enfeksiyonlarına davetiye çıkardığını söyleyen Dr. Aydın Yıldırım asla bir başkasının makyaj malzemelerinin kullanılmaması gerektiğini söyledi. Konjonktivit olan bayanların da tüm makyaj malzemelerini atmalarını ve enfeksiyon geçtikten sonra yenilerini alıp kullanmalarını tavsiye etti.

  Kontakt lens kullananların göz temizliği konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu kişiler Konjonktivit geçiriyorsa lens takmayı bırakmalıdır.

  Bakteriyel konjonktiviti olan çocukları tedaviye başlayana kadar kreşe ya da okula göndermemekte yarar var. Viral konjonktiviti olan çocuklar genellikle bir kaç gün boyunca hastalığı bulaştırabiliyor. Çocuğunuzun diğer çocuklarla yakın temas içine girmesine engel olmaya çalışın.
  Konjonktivitin tedavisi iltihaplanmaya sebep olan etkenin teşhisi ile mümkün oluyor. Konjonktivit şayet alerjik etkenler sebep oluyorsa alerjiye karşı damlamalar kullanılırken bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmaya karşı antibiyotik ilaçlar öneriliyor. Konjonktivite virüsler sebep oluyorsa buna karşı immün sistemini kuvvetlendirici doğal ilaçlar kullanmakta yarar var. 2. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder