+ Yorum Gönder
Sağlık - Sağlık Bilgisi Kategorilerinden Kanda crp yüksekliği nedir tedavisi Makalesini Okumaktasınız.
 1. Bengisu
  Bayan Üye  Kanda crp yüksekliği nedir tedavisi


  Kanda Crp nedir,
  kanda crp yüksekliği nedir,
  kanda crp yüksekliği tedavisi,
  kanda crp yükselmesi
  kandaki crp yüksekliği

  CRP , C-RP, C-Reaktif protein

  CRP hangi durumda kullanılır?


  • İnfalamtura barsak hastalıkları
  • Artritler
  • Otoimmun hastalıklar
  • Pelvik inflamatuar hastalık


  Sağlıklı görünen kimdelerde koroner arter hastalığını ve kadriyovasküler hastalıkları anlamak için hs-CRP (high sensitivity- CRP) kullanılır.

  CRP herhangi bir hastalığı teşhis etmek için yeterli bir test olmamakla beraber, enfeksiyon ve inflamasyon için genel bir göstergedir. Hekimi daha ileri testler için uyarır.

  Ne zaman istenir?


  Akut engfeksiyonun söz konusu olabileceği durumlarda , örneğin cerrahi sonrası bir enfeksiyonun tespit ederken kullanılabilir. Romatoid artrit, lupus hastalıkları, crohn hastalığı gibi durumlarda hastalık aktivitesini değerlendirmede kullanılır. Özellikle infalmasyon yatışırken CRP nin düşmesi anlamlıdır.

  Yara iyileşmesinin takibinde, cerrahi yaraların, organ nakli hastalarının ve yanık hastalarının enfeksiyon geliştirip geliştirmedikleinin erken göstergesi olarak kullanılabilir.

  Pozitif Test sonucu ne anlama gelir?

  Yükserk veya artan CRP akut bir enfeksiyon veya inflamasyon göstergesidir. Eğer CRP seviyesi giderek düşmekte ise bu da enfeksiyonun yatışmaya başladığını göstermektedir.

  Değerlendirmede dikkat edilecek noktalar nelerdir?

  CRP gebeliğin geç dönemlerinde, obezlerde ve oral kontraseptif kullananlarda yüksek olabilir.

  ESR yani eritrosit sedimantasyon oranı da inflamasyon vardlığında yükselir. Ancak yükselme ve düşme hızı CRP de daha hızlıdır. Yani infeksiyon veya artrit atağı iyileştiğinde CRP düşmüş, ESR hala yüksek görünüyor olabilir.

  Regüler CRP testi ile hs-CRP testi arasındaki fark nedir?


  Regüler CRP, enfeksiyon ve kronik inflamatuar hastalıklarda istenir, 10 to 1000 mg/L. Aralığını ölçer. hs-CRP ise 0.5 to 10 mg/L. Arası değerleri, normal görünümlü kişilerde kalp hastalığı riskini ölçmek için kullanılır.

  kaynak: saglikdanis.com 2. Mrtclk
  Yeni Üye

  Cevap: Kanda crp yüksekliği nedir tedavisi


  Bu tahlil genellikle romatizmal ve barsak hastalıkların teşhisinde önem taşımaktadır.Bu tahlili en az 6 ayda bir yaptırmak ve kontrol etmek gerekir.İnsanların sağlıkları her şeyden önemlidir. 3. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda crp yüksekliği nedir tedavisi

  mrb benim ikiz bebeklerim doğdu anne babada 0 A uyumsuzluğu var dendi bebeklerde nubrium yüksekliğine bağlı sarılık oldu ikizlerin biri küvezde kaldı diğeri premitüre odada kaldı daha sonra kızım zihinsel engelli oldu sebep nedir acaba teşekkürler 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda crp yüksekliği nedir tedavisi

  1985 ist doğumluyum benim göğsümde ağrı ve nefes sıkışması oluyor ama hastaneye gittim benden kantarili istedi crp 28.52 çıktı bunun sonucuna göre bu nedemektir acaba
  beni bilgilendirir misiniz

+ Yorum Gönder

crp yüksekliği nasıl tedavi edilir

kanda crp nedir

crp tedavisicrp nasıl tedavi edilircrp nedir tedavisicrp neden yükselir