+ Yorum Gönder
Sağlık - Sağlık Bilgisi Kategorilerinden Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı Makalesini Okumaktasınız.
 1. Bengisu
  Bayan Üye  Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı


  Beta Hcg Değeri nedir?
  Beta Hcg Değeri kaç olmalı?

  Hamileliğin erken döneminde yükselerek önce kanda sonra da idrarda tespit edilebilir hale gelen HCG hormonu, gebelik testlerinin pozitifleşmesine sebep olmaktadır.

  Bu nedenle HCG hormonuna “gebelik hormonu” da denilebilir.

  HCG hormonu nasıl salgılanır?

  Yumurtalıklardan atılan bir yumurta hücresinin (oosit) tüpten aşağıya doğru inerken sperm hücresi ile karşılaşması sonrasında gelişen döllenme (fertilizasyon) olayı ile birlikte HCG hormonu salınımı da başlamaktadır.

  Öncelikle çok düşük düzeylerde salınıma başlayan HCG hormonu oluşan gebelik ürününün 5-6 günlük seyahati sonrasında rahim içine yuvalanması (implantasyon) ile birlikte hızla yükselmeye başlar.

  Bir yandan bölünerek çoğalan diğer yandan rahim içine entegrasyonu sağlayan dokuların oluşumu ile 40 haftalık bir maratonu içine alacak embriyonik hayatın ilk safhaları da böylelikle başlamış olmaktadır.

  Embriyo büyüdükçe farklılaşma ile gelişen bir takım hücreler “plasenta” adı verilen ve ileride bebekle anne arasında madde-besin alışverişinde köprü görevi görecek olan organı şekillendirir.

  İşte HCG hormonunun ana kaynağı da koryonik plasental dokunun “trofoblast” adı verilen segmentinde yer alan hücrelerdir.

  HCG hormonunun yapısı
  HCG veya daha uzun açılımı ile “Human Chorionic Hormon” adı üstünde insan plasentasındaki koryonik hücrelerden sentezlenen ve gebeliğin devamı için şart olan protein yapısındaki bir hormondur.

  HCG hormonunun alfa (α) ve beta (β) olmak üzere iki ayrı alt grubu (sub-unit) vardır. Alfa HCG, kanda dolaşan LH (Lüteinizan hormon) ve TSH (Tiroid Stimulan Hormon) ile oldukça benzer yapıdadır. Hatta kanda ölçüm değerleri bu benzerlikten ötürü yanlış sonuçlar verebilmektedir.

  HCG hormonunun beta alt grubu ise bahsi geçen hormonlarda oldukça ayrı bir yapıya sahiptir ve bu nedenle kanda gebelik testlerinde daha sensitif (duyarlı) bir sonuç vermektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı kanda gebelik testlerinde ölçülen HCG hormonunun beta subunit’i veya daha kısa adıyla β (Beta) HCG’dir.

  Hamilelikte tarama testleri ve β-HCG
  Bazı genetik hastalıklarda kanda dolaşan β-HCG hormonunun ölçülmesi bebeğin sağlığı açısından indirekt bulgular verebilmektedir.

  Hamilelikte tarama testlerinden ikili test 11.-14. hamilelik haftaları arasında yapılmaktadır. Bu dönemlerde Down sendromu gibi bir takım genetik anormalliklerde kanın serumunda dolaşan serbest (free) β-HCG değerleri normalin iki katına kadar çıkmaktadır.

  Yine 16.-18. hamilelik haftalarında yapılan üçlü tarama testlerinde de Beta HCG değerinin normalin üzerinde olması, Down sendromu açısından risk oranını arttırmaktadır.

  HCG hormonunun görevi
  Progesteron, bebeğin rahim içinde yuvalanmasını ve tutunmasını sağlayan hayati bir hormondur. Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren yumurtalıklardan salgılanarak gebeliğin devamını sağlar.

  HCG hormonunun temel görevi ise özellikle gebeliğin ilk üç ayında, (plasentanın (eş kısmının) oluşumuna kadarki süre içinde) progesteron hormonunun salınımını uyarmaktır. Bu üç aylık dönem sonrasında plasenta devreye girecek ve gebeliğin devamı için gerekli hormonları salgılayacaktır.

  Hamilelikte HCG düzeyleri
  Gebeliğin oluşması ile birlikte döllenmeden sonraki 8-9. günlerde yükselmeye başlayan HCG düzeyleri, her geçen gün ikiye katlanmaktadır. Buna “doubling time” (ikiye katlanma süresi) adı verilmektedir. İlerleyen gebelik haftalarında ikiye katlanma süresi zaman geçtikçe hız keserek yavaşlamaktadır.

  HCG hormonu, gebelik testi, hamilelik değerleri
  9. gebelik haftasına kadar yükselen HCG hormonu düzeyleri bu haftadan sonra düşüşe geçmektedir. 12.-13. gebelik haftalarından itibaren, plasentanın gebeliğin devamı ile ilgili fonksiyon alarak hormon üretimine başlaması ile birlikte yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonuna ihtiyaç azalmaktadır. (Yandaki grafik)

  Normal gebelikte Beta HCG düzeyleri
  Normal bir hamilelikte Beta HCG düzeyleri oldukça değişik düzeylerdedir. Bu nedenle HCG hormonu düzeyine bakarak gebelik haftasını tahmin etmek çok doğu bir yol olmayacaktır.

  Gebeliğin kesin haftasını söylemek için basit bir ultrason değerlendirmesi yeterlidir.

  Benzer şekilde bebeğin sağlık durumu ve canlı olup olmadığı da ultrason değerlendirmesi ile açığa kavuşabilir. Çünkü bebek ölü olsa dahi plasentadan düşük miktarda da olsa HCG hormonu salgılanmaya devam etmektedir.

  Hipofiz bezinde LH üreten hücreler çok az miktarda hCG de üretirler. Gebe olmayan bir kadının kanında 5-10 IU/mL düzeyinde hCG saptanmasının nedeni bu üretimdir.

  Teorik olarak kanda 10 miliinternasyonel unite/ml üzerinde HCG hormonu düzeyinin saptanması ile "gebelik teşhisi" konulabilir.

  HCG hormonu ve gebeliğin bulantı kusmaları

  9. gebelik haftasında en yüksek düzeylere çıkan ve bu haftalardan itibaren düşerek plato çizen HCG hormonu bir yerde gebelikte ortaya çıkan bulantı kusmaların (Hyperemesis Gravidarum) da nedeni olarak gösterilmektedir. Genelde gebeliğin ilk aylarındaki bulantı ve kusmalar ilk üç ayın tamamlanması ile birlikte HCG hormonunun düşüşüne paralel şekilde azalmaktadır.

  Yine HCG hormonun normalin üstünde olduğu ikiz gebelik ve üzüm gebeliği (mol hidatiform) gibi durumlarda bulantı ve kusmalar da çok ileri boyutlara taşınabilir.

  Beta HCG anormal değerleri
  Bazı durumlarda kanda bulunan HCG değeri normalin altında veya üstünde olabilir veya HCG artışları normalden farklı düzeylerde seyredebilir. Seri olarak ölçülen HCG düzeyleri bize gebeliğin gidişatı ile ilgili bilgiler de verebilmektedir.

  Norma giden bir gebelikte B-hCG değerleri aşağıdaki gibidir.

  Son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı -DEĞER

  3. hafta 5 – 130

  4. hafta 75 – 2.600

  5. hafta 850 – 20.800

  6. hafta 4.000 – 100.200

  7/12. hafta 11.500 – 289.000

  13/16.hafta 18.300 – 137.000

  17/24.hafta 1.400 – 53.000

  25/40.hafta 940 – 60.000 2. Mrtclk
  Yeni Üye

  Cevap: Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı


  Kadınların gebelik durumlarını gösteren bir hormon tahlilidir.Bu değer hamilelik aylarına yada haftalarına göre değişmektedir.Bu değerlerin yazıldığı birçizelge vardır.Kan değerinizin karşılığı olan gebelik haftanızı göstermektedir. 3. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı

  Hayırlı günler adetim 5 gün geçti kan da hormon 327.47 çıktı hamile miyim 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı

  Merhaba ben bir hafta once test yaptirdim kan degerim in sonucu 46.56 cikti bugun yine gittim test yaptırdım sonuc 144 cikti 1hafta reglim gecikti degerimin yukselmesi normalmi dusukmu acaba

 5. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı

  Merhaba ben bir hafta once test yaptirdim kan degerim 46.56 cikti bugun yine gittim test yaptırdım sonuc 144 cikti 1hafta reglim gecikti degerin yukselisi normalmi acaba

 6. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı

  Mrb adetim 2 gün gecikti . 2 gün sonunda kan testi yaptırdım ve hcg değerim 68 kusur çıktı ama kadın doğum doktoru olmadığı için sonucu gösteremedim. Sizce bu değer suan için normal mi ???
  Smdiden tşkler Cvblarsaniz sevinirim

 7. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı

  Slm ben 35 yaşındayım ilk hamileligim ikili test sonuçları çıkmış ense kalınlığı 1.1 mm dedi dr F-BHCG :27.5 PAPP-A:1.33 diyor lütfen yorumlarmisiniz sorun varmı yoksa normal mi

 8. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı

  Merhaba ben H.C.G testi yaptirdim sonuc 95 cikti gebelik varmidir

 9. Kayıtsız Üye

  Cevap: Kanda Beta Hcg Değeri kaç olmalı

  Merhaba beta hcg degeri 0.791 acaba hamilemiyim

+ Yorum Gönder

serbest beta hcg kaç olmalı

beta hcg değeri kaç olmalı

hcg kaç olmalı

bhcg kaç olmalı

kanda gebelik testi değerleri kaç olmalıdırbeta hcg değerleri kaç olmalı