+ Yorum Gönder
Sağlık - Psikiyatri Kategorilerinden Aldatılan Erkek Kadın Ne Yapmalı Makalesini Okumaktasınız.
 1. Sumeyye
  Bayan Üye  Aldatılan Erkek Kadın Ne Yapmalı


  Aldatılan Kadın Nasıl Davranmalıdır
  Aldatılan Erkek Nasıl Ne Yapmalıdır

  Evlilik içinde yaşanan aldatma ve aldatılma için kendinize bir yol haritası çıkarmak için bazı görüşleri aşağıya çıkardık.

  Aldatmak

  Tanım olarak, iki kişi arasındaki birlikte, taraflardan birinin 3.kişi ile yaşanan; duygusal ,fiziksel eylemler ve söylemlerdir. Aldatılma için somut göstergeler; yazılar, temaslar,ifadeler ve davranışlardır. Eğer somut göstergeler yok ve sadece hissediş var ise bu sadakatsizlik olup aldatmanın doğasını gösterir.

  Aldatmanın psikososyal dinamikleri arasında, aşırı yüceltilmiş karşı cins ve buna ulaşamamanın verdiği acizlik duygusu olabilmektedir. Genelde bayanlar tarafından tercih edilmeyen biri evlendikten sonra tercih edildiğinde bilinç altındaki duygular depreşir ve elde etme düşüncesi harekete geçer.

  Aynı zamanda kadına değer vermeyen, çok sık sevgili değiştiren birinin de aldatması bir oyun ve heyecandan başka anlam taşımaz.

  Aldatmanın nedenleri üzerine kafa yormuş olsak da belirtmeden önce şunu belirtmeliyim: hiçbir ayrılık nedenin kabul görür yanı yoktur. Yani kişinin neden yaptığının kabul edilebilirliği tartışılmaz olmaktadır.  Eşin cazibesini yitirmesi.
  Hamilelik veya hastalıklı bir dönem
  Sık görüşememek ve mesafe
  30 yaş sendromu ve 40”lı yaşlara girerken (bu dönemler varlığını,duygularını ve bedenini gözden geçirme sürecinin yoğun olduğu dönemdir.
  cinsel sorunlar
  ilişkide iletişim sorunları
  Çocuğun doğumu ile ilginin çocuğa yönelmesi ile değersizlik duygusu yaşamak.
  Şiddet görmek
  intikam
  Yeni bir başlangıç yapmak ve kendilik değerini test etmek için aldatmak(halen ilgi çekici miyim, arzu ediliyor muyum ?)
  Son madde olarak tekrar belirtmek gerekir ki neden olabilir ama kabul görülmez.
  Aldatmak, evliliklerin bitiminde en çok ilk üç madde arasında bulunmaktadır. Aldatma olayını doğru göremeyen ve süreci doğru sürdüremeyen tarafların % 75 ,i ayrılmış veya boşanmıştır. (Z.Sungur) Aldatma sonrası, ilk öğrenilmek istenen “neden yaptı” sorusudur. Aslında herkes yaşadığı ve yaşattığı travmanın gerçek nedenini bulmak-bilmek ister. Kişi de bazen nedenini bilmeden aldatır. Ta ki derin sorgulamalar veya danışman desteği ile bunu bulana kadar. İşte sorun,nedeni bulurken aldatılanın nedeni, kendine mal etmemesidir. Neden ne olursa olsun aldatılan kişi, suçluluk içinde değildir.  Aldatılan Kişinin Durumu ve Yaşadıkları

  ü Aldatılacak kadar basit miyim?

  ü Demek ki hak ettim

  ü Kocamı kazanmak için artık her dediğini yapmalıyım

  ü Aptalım

  ü Bana bunu yapanı affetmem.

  ü Ben de onu aldatacağım

  ü Depresyona girmek

  ü Güvensizliğin yarattığı düşünceler ile , her şeyden şüphe etmek. Eşinin her şeyini bilmek istemek- incelemek.

  ü Bütün erkekler/kadınlar ayın önyargısı ile tavrını genelleştirmek

  ü Yaşadığı acıyı azaltmak adına rast gele yada normalde istemeyeceği biriyle cinsellik/duygusallık yaşamak

  ü Boşluk,yalnızlık ve çaresizlik duygularını yaşamak

  ü Ailesine yakınlaşmak  Aldatılan kişi, kendisine yapılan olayı ,içselleştirerek kendisinden kaynaklandığını düşünür. Ama yapılan araştırmaların sonucunda da % 100 aldatmanın nedeni bulunamamıştır. Yukarıdaki nedenler ise ihtimallerdir. Aldatılan kişi, kayıp ve ölüm travmasına benzeyen travma yaşar. Bu nedenle ağır ve destek isteyen bir süreçtir.Nasıl davranmalı kısmı ise az sonra

  Aldatan Kişinin Durumu ve Yaşadıkları

  v Suçludur.

  v Kendine inanamaz.

  v Kendini savunamaz. Bu nedenle bu konuların açılmasından korkar-gerilir.

  v Eşine suçluluk duygusundan dolayı devamlı taviz verir

  v Utangaçtır. Başka insanların bilmesinden kaygılanır.kaygı ve depresyon görülebilir.

  v Umutsuzdur. Bu evlilik artık toparlanamaz. Mahvettim gibi..

  v Bir an önce sürecin normalleşmesini ister.

  v Hep açıklama yapmaktan bıkmıştır.

  Genel düşünce aldatan kişinin bu durumdan büyük zevk aldığı düşüncesi olsa aslında ,olay yaşanırken bir çatışma ve mutsuzluk hakimdir. Çünkü başına gelmesini istemediği bir şeyi yapmaktadır. Bu nedenle aldatma ortaya çıkarken aldatan kişinin de ruh halinin sağlıklı olmadığını unutmamalıyız.

  ÖNERİLER VE YOL HARİTASI

  Aldatan eşin yalansız bir şekilde olayı anlatması ve tüm sorumluluğu üzerine alması.
  Aldatma anlatırken varsa yaşanan cinselliğin detaylarına girilmemesi ve aldatılan tarafın bunda ısrar etmemesi gerekir. Çünkü anlatılması halinde zihinde senaryolaştırma ve filmleştirme ile sorunun çözümü zorlaşır.
  Olayın başında;
  -ayrılmak,kararsızlık veya ilişkiye devam kararlarından birini vermeden önce, önce olayı öğrenmeye çalışın. İstediğiniz kararı yine verebilirsiniz.

  Sorunun çözümüne, anlaşılmasına ve olağan sürece geçene kadar aldatılan tarafın onayı ve rızası olmadan cinselliğin yaşanmaması
  Soruları sorarken, ne zaman başladı,neden bitirmedin, cinsellik var mı, duygusallık var mı,tehdit edici bir durum var mı, önlem alınması gereken bir durum var mı? Soruları ağırlıklı kullanılmalıdır.
  Aldatan kişi 3.kişinin iletişim ve adres bilgilerini vermemelidir.
  Eğer aldatıldıysanız,

  eşinizle duygusal,cinsel ve paylaşım bağlarını konuşun. Bunları olay netlik kazanana kadar devam etmeyeceğini ortaklaşa kararlaştırın.
  Devamlı sorgulamak yerine zaman dilimi belirleyin.
  Bütün detayları öğrenmeye çalışmayın.
  Sizin bunu fark edememeniz beceriksizliğiniz değil, güvenmenizin göstergesi olduğunu unutmayın.
  Evliliğinizi ve kendinizi suçlamak yerine, bunun bir evlilik sorunu ve eşinizin tutumu olduğunu unutmayın.
  Kendinizi başkasıyla kıyaslamayın.
  Benden güzel olsaydı gam yemem demeyin. Sizden güzel olsaydı daha üzülürdünüz.
  Eşinizi devamlı kontrol etmeyin. Maillerini telini cüzdanın karıştırmayın. Bu ilişkinize yapıcı bir katkıda bulunmaz.
  Eğer iletişimle sorunu çözemiyorsanız karşılıklı anlaşarak birbirinize mektup yazın.
  Eşinizin aldatmasına onu aldatarak cevap vermeyin. Size sadece suçluluk hissettir. Sonraki zaman diliminde bu davranışınız sizi hep rahatsız eder.
  Olayın hemen ertesinde hiç bir şey olmamış gibi davranmak yerine, baş başa uzun zaman dilimi içinde olayın detaylı konuşulması,
  Aldatılan eşin olayı tam öğrenmeden herkese açmaması ve bu olaydan dolayı eşine karşı alınacak tavır ve tepkileri hesaplaması.
  Çocuklara anlatırken, aldatan tarafı suçlamak ve cezalandırmak olarak değil, durum hakkında bilgilendirmek olarak açıklanması.. Aslında çocuklara anlatırken uzman desteği önemlidir.
  Yine çocuklara anlatırsa şayet; eşlerin aynı şeyleri söylemeleri veya beraber söylemeleri önerilir.
  Çok acı bir süreçti fakat geride kaldı diyebilmek. (M.Sungur ). Kabullenmeyi gurursuzluk ve çaresizlik olarak değil, güçlü olabilmek olarak da düşünmeliyiz.


  Aldattıysanız;

  Aldatma olayını olduğu gibi anlatın ve tüm sorumluluğu üzerinize alın.
  Aldatmanızı,eşinize mal edecek nedenlere dayandırmayın.
  Sessiz kalmak yerine, sorulara açık ve samimi cevaplar verin.
  Evliliğiniz/ilişkiniz hakkında net konuşun.
  Sürecin iyileşmesi adına her şey yapmaya hazır olduğunuzu ona bildirin.
  Eşinizin size güvenmemesine saygı gösterin. Hemen güvenmesini beklemeyin.
  Aniden sevgi göstergelerinde bulunmayın. İnandırıcı değildir.
  Mümkün olduğunca, aynı evde yaşamaya devam etmek, çocukların sorumlulukları, ev işleri, cinsellik gibi konularda baskı yapmayın ve eşinizle uzlaşın.
  Benden ayrılamaz ne de olsa demeyin. Size muhtaç olduğunu düşünerek olayı ört bas etmeyin. Aksi taktirde intikam duygusunu perçinlersiniz.
  o Eğer eşi gerçekten pişman olmuşsa, kadın da 'aramızdaki sevgi bağını artırmak için ne yapmalıyım?' diye düşünmeli. İnsan değerli bir şey kaybettiği zaman onu hemen unutmaz, tekrar bulmaya çalışır. evlilik de böyle. Aldatan eş, yere düşen mücevher gibidir. Mücevheri yere düştü diye çöpe atmak yerine, yerden alıp temizlemekte fayda var. Ancak kadın, aldatan eşini affederken, ona mutlaka 'bir daha yaparsan sonuçları evliliğimiz için kötü olacak' mesajını vermeli. Çünkü aldatan erkeğin hemen affedilmesi, hiçbir şey olmamış gibi davranılması; onun bu olayı 'bir şey olmadı' şeklinde yorumlamasına ve aynı hatayı tekrarlamasına neden olur. (N.Tarhan)  Aldatmalar travma etkisi yaratır. Ama ilginç olan şudur ki, bazen aldatma olayından sonra evliliklerin daha sağlıklı yürümeye başladığı, bağlılık duygusunun arttığı, sorunların bu tip travmadan sonra netleşip çözüm için ortak hareket edildiği tespit edilmiştir.

  Aldatma, sadece kötü evliliklerde olmaz. Dediğim gibi aldatılma ,sizin dışınızdaki nedenlerden de olabilir size dayandırılmış da olabilir. Ama aldatılan kişi ilişkisini veya evliliğini bitireceği gibi, devam da ettirebilir. Her aldatma boşanmayla bitmiyor.

  Aldatılmanın sosyal boyutuna kısaca bakarsak, erkekler arasında pekiştirilen, övünülen,bir güç ve beceri göstergesi olarak kabul edilen bir davranış olması, aldatmayı nicel olarak destekler.sanal aldatmayı aldatmadan saymalıyız bu çerçevede. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencilerinin gerçekleştirdiği, 'evlilik ve Sadakat' konulu araştırma, sanal flört ve sanal seksin, en yaygın aldatma biçimi haline geldiğini doğruluyor. Hatta kimi zaman hayatlarına sadece renk katmak için cinsel tatmini internette arayanlar, fiziksel bir temas söz konusu olmadığından, bu yaşananların aldatma ya da sadakatsizlik olmadığını düşünüyor.

  Ayrıca, bayanlar içinde ise aldatma, yeni heyecan ve kendini kanıtlama olarak algılanmaktadır. Genç sevgili yapmak, duygusal boşluğunu doldurmak, halen beğenildiğini test etmek de sosyal anlamda desteklenen göstergelerdir.
 2. Seher
  Üye

  Cevap: Aldatılan Erkek Kadın Ne Yapmalı


  Eşler arasında isteklerin önceden açık seçik konuşulması gerekmektedir.Böyle olduğu zaman ne istediğini bilen eş ona göre davranmalı ve sonunda bu tip tatsız olayların yaşanmaması gerekir.Bütün bunlara rağmen yaşanıyorsa o zaman boşanma kaçınılmaz olmaktadır. 3. Kayıtsız Üye

  Cevap: Aldatılan Erkek Kadın Ne Yapmalı

  Dinen aldatilmak 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Aldatılan Erkek Kadın Ne Yapmalı

  eşim bana adattı vr ben bunu intertette bazı konuşmalarına kopyaladım ve bi pazar sabahı evden 007 sularında çıkıp ertesigün saat 09 sularında eve gelip ben zorla kaçırılmadım kenfi isteyimlekitim

+ Yorum Gönder

aldatılan erkek ne yapmalı

aldatılan erkek

aldatılan koca ne yapmalı

islamda aldatılan erkek ne yapmalıaldatılan kadın ne yapmalıaldatilan erkek ne yapmali