+ Yorum Gönder
Eğitim - Hikayeler Kategorilerinden Ay Tanrıçası Kimdir? Yunan Mitolojisi Makalesini Okumaktasınız.
 1. Hülya
  Bayan Üye  Ay Tanrıçası Kimdir? Yunan Mitolojisi


  Yunan Mitolojisi

  Ay Tanrıçası Yunan Mitolojisi

  Yunan Mitolojisi Ay Tanrıçası

  Bir ay tanrıçası her zaman büyük bir görev ve öneme saiptir. Eğer ismi Yunanca kökenli ise, büyük ihtimalle "ışık" anlamındaki selas ile ilişkili olmalıdır (Kerenyi s. 197). Zamanla Selene'nin yeri Artemis tarafından alınmıştır, bu nedenle bazı yazarlar onu Artemis gibi tanımlamış ve tasvir etmişlerdir. Hatta bu nedenle Zeus veya Pallas'ın kızı olarak tanımlandığı da olmuştur.
  Geleneksel ilahi soyağacına göre Helios, yani güneş, onun erkek kardeşiydi. Helios gökyüzündeki yolculuğunu bitirdiğinde, Selene kendi yolculuğuna başlardı. Ayrıca Eos, gün doğumunun (şafak) tanrıçası, da onun kardeşiydi.

  Sanat eserlerinde, Selene bir çift at veya öküz tarafından çekilen gümüş bir savaş arabasını süren, solgun yüzlü güzel bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Sıklıkla, başında bir yarım ay ve elinde bir meşale ile bir atı veya boğayı sürerken resmedilmiştir.

  Ayrıca bir efsaneye göre Selene Pandoradan son çıkan şeyi yani umudu korumakla görevliydi. Kendisine yardımcı olarak dünyadan kızlar seçerdi. Bu kızlar, insanları dünyadaki kötülüklerden korumaya ve uzak tutmaya çalışırlardı.

  Seçtiği kızlardan adaşı olan Selene onun manevi kızıydı. Ve bir kehanete göre Luna'dan sonra Selene Ay Kraliçesi olacak ve Zeus'u tahtini devralan tanrı son Ay Kraliçesi ile evlenecek. Bu tarih 2012'ye denk gelmektedir. Ay Kızları isterlerse 16 yaşında bir değişim geçirmektedirler. Zeus'u tahtından indiren tanrı 'yeni doğan' olarak nitelendirilecek ve bu tarih Selene'ni dönüşüm geçireceği tarihe denk gelmektedir ki bu da son Ay Tanriçası'nın dönüşümü kabul edip yeni doğan ile evlenmesi demek. Bu evlilikten sonra yeni bir çağ başlayacak. Bu kehaneti destekleyen başka bir kehanet de bulunmaktadır. Bu kehanet; 'Sen ki en kudretli büyücü, ayın ve yıldızların tanrıçası kraliçemiz, sen ki tanrıçamız olacaksın' demektedir. Gelecekteki Hera olacak Selene'ni olacağı öngörülen 5 kız çocuğu bulunmaktadır. 2. AYFER
  Bayan Üye

  Cevap: Ay Tanrıçası Kimdir? Yunan Mitolojisi


  Yunan mitolojisinde bir çok tanrıca bulunmaktadır. Bu mitolojide bulunan tanrıçaların her birinin farkı bir görevi bulunmaktadır. Her biri kendi sorumluluklarını yerine getirmek için var olduklarına inanılır.+ Yorum Gönder

ay kraliçesi

ay tanrıçası

mitolojide ay yunanca ayhelios kimdiryunan mitolojisinde ay tanrıçası