+ Yorum Gönder
Eğitim - Hikayeler Kategorilerinden Daphne Kimdir? Yunan Mitoloji Tarihi Makalesini Okumaktasınız.
 1. Hülya
  Bayan Üye  Daphne Kimdir? Yunan Mitoloji Tarihi


  Daphne Yunan Mitolojisi
  Yunan Mitolojisi Daphne nedir  yunan mitolojisi-daphne'nin defne ağacı oluşu
  Bir gün Apollon Thessalia'da kıyıları ağaçlarla gölgelenen Peneus ırmağı kenarında, güzel genç bir kız gördü. Bu güzelin adı Daphne idi ve Apollon görür görmez ona aşık olmuştu. Daphne ormanların derinliklerinde dolaşmaktan zevk alıyor, ay ışığında yabani hayvanları kovalamak avlamak en büyük eğlencesi idi. Yalnız başına dolaşmayı çok seviyordu. Dahası Daphne hayatı boyunca yalnız yaşamaya yemin etmişti. Erkeklerden nefret ediyordu bu yüzden evlenmeyi kesinlikle istemiyordu.

  Fakat Apollon ona delicesine tutulmuş peşini bırakmıyordu. Ormanda karşılaştıklarında Tanrı Apollon güzeller güzeli bu kızla konuşmak istedi ancak Daphne ondan korkarak koşmaya başladı. Apollon ne dediyse onu durmaya ikna edememişti, Daphne korkmuştu bir kere. Yorgun düşene kadar koştu koştu, daha fazla koşacak gücü kalmadığında yere yıkıldı ve toprak anaya yalvarmaya başladı.

  "Ey toprak ana beni ört beni sakla, kurtar"

  Toprak ana onun yakarışını duymuştu, az sonra Daphne yorgunluktan ağrıyan bacaklarının sertleştiğini, odunlaşmaya başladığını hissetti. Gri renginde bir kabuk göğsünü kapladı. Güzel kokulu saçları yapraklara dönüştü ve kolları dallar halinde uzandı, küçük ayakları ise kök olup toprağın derinliklerine doğru indi.

  Apollon sevdiği kıza sarılmak isterken bu Defne ağacına çarpınca şaşırdı. O günden sonra Defne ağacı Apollon'un en sevdiği ağaç oldu, ve defne yaprakları genç tanrının saçlarının çelengi oldu. Kahramanlara ödül olarak defne yapraklarından yapılma taçlar taktılar. 2. AYFER
  Bayan Üye

  Cevap: Daphne Kimdir? Yunan Mitoloji Tarihi


  Yunan mitolojisinde bir çok tanrıca bulunmaktadır. Bu mitolojide bulunan tanrıçaların her birinin farkı bir görevi bulunmaktadır. Her biri kendi sorumluluklarını yerine getirmek için var olduklarına inanılır. Bunlardan biride dephne'dir. Bu tanrıçanın hayatını arkadaşımız güzel bir şekilde açıklamıştır.+ Yorum Gönder

daphne kimdir

mitolojide daphne kimdiryunan mitolojisi tarihidafne kimdir