+ Yorum Gönder
Eğitim - Hayvanlar Alemi Kategorilerinden Sonbaharda arı bakımı nasıl yapılır Makalesini Okumaktasınız.
 1. Bengisu
  Bayan Üye  Sonbaharda arı bakımı nasıl yapılır


  Sonbaharda arı bakımı hakkında bilgi


  sonbaharda arı bakımı nasıl olur
  Çevredeki nektarın azalmasına bağlı olarak ana arının yumurtlaması yavaşlar. Sayısı azalan arı kolonisi ballıktan kuluçkalığa iner. Ortalama 15-20 kg balı olan bir koloni kışı rahat geçirir. Sırlanmamış petekler varsa, arılara şuruplama yapılarak peteklerin sırlanmaları sağlanır. Zayıf koloniler birleştirilmelidir. Ana arıları kontrol edilmelidir. Anası kışın ölen koloni birliğini sağlayamaz ve dağılır. Yaşlı ve verimsiz ana arılar değiştirilmelidir. Mümkün olmaz ise zayıf ama ana arısı kolonilerle birleştirilmelidir.

  Kovan, şiddetli yağmurlara ve soğuklara karşı arıları koruyabilmelidir. Yağmurlar kovanın içine girdiğinde rutubet ve küf yaparak koloninin sönmesine neden olur. Bu nedenle sorunlu kovan ve kovan kapakları tamir edilmelidir. Arılıkta kovanların kışı daha iyi geçirecekleri önlemler alınmalıdır. Kovan üst örtüsü, kovan içindeki fazla rutubeti alabilmelidir. Bu nedenle çerçevelerin üzerine bez örtülmelidir. Naylon ve plastik örtüler konulmaz. Çünkü kovan içi neminin artmasına neden olurlar.

  Kovanda arıların işgal etmediği çerçeveler alınmalıdır. Kovan iç hacmini daraltmak için çerçeveyle boşluk arasına bir bölme tahtası konur. Bölme tahtasının boş kalan tarafına ot, bez, kağıt gibi malzemelerden yastık yapılarak soğuğun etkisi azaltılır. Kuluçkalık kısmındaki fazla balları almalıdır. Bir koloni yaklaşık 5-6 çerçeve bal ile kışı rahatlıkla geçirebilmektedir.

  Sonbaharda teşvik şuruplaması mutlaka yapılmalıdır. Teşvik şuruplaması 1 kısım su / 2 kısım şeker olarak hazırlanarak verilmelidir. Vitamin ve mineral madde katkısı verilmelidir. Böylece ana arı yeniden yumurtlar ve kovandaki genç işçi arı sayısı artar. Koloni gençleştiğinden kışı geçirme şansı artmaktadır. Normal şartlarda 7-8 çerçeve arısı olan kovan kışı rahat geçirebilir. Kış mevsimiyle birlikte arılar kış uykusu düzenine geçerler. Arılar, kovan içi sıcaklığı 14°C'ye düştünde bir araya toplanarak kış salkımı yaparlar. Salkımın merkezindeki sıcaklık 33°C, dış yüzeyinde 6-8°C’dir. Arılar bal yiyerek gerekli olan ısıyı üretirler. 2. BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Sonbaharda arı bakımı nasıl yapılır


  Arı çok narin bir hayvandır. Arılar yazın çiçeklerden beslenir ve bizlere bal yaparlar. Fakat kışın dışarıdan bir müdahalenin yapılması gerekir. Kışın su ile şekerin aynı miktarda bir karışımın yapılması ve kovana yerleştirilmesi gerekir. Bu şekilde kışın arıların ölmesini engellemiş olursunuz.+ Yorum Gönder

arı bakımı nasıl olur