+ Yorum Gönder
Eğitim - Hayvanlar Alemi Kategorilerinden Yunus Ciklet Balığı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır? Makalesini Okumaktasınız.
 1. Aylin
  Bayan Üye  Yunus Ciklet Balığı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?


  Yunus Ciklet Balığı,

  Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgi,

  Yunus Ciklet Balığı Cinsiyet Ayrımı
  Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı Nasıl Olur?

  Yunusların ulaştıkları boyutlar erkeklerde 20-22cm.,

  dişi yunuslarda 16.5cm yi bulur.

  Yunus Cichlid Cinsiyet Ayırımı  Bunlar tipik uzunluklarıdır ve düzenli beslenme sonucu daha uzun boyutlara ulaşabilirler. Cinsel olgunluğa ulaşmaları ve büyümeleri uzun zaman alır, yaklaşık 17 - 18 ay beklemek gerkir.

  Cinsel olgunluğa ulaştıklarında tüm sabrınızı ödüllendirecek bir üreme şekline sahiptirler, dişiler bir defada 20 ila 90 arasında yumurta dökerler ve bu süreç, dişilerin uygun beslenmesi doğal ortamdaki su şartları gibi özellikler uygun tutulursa 2 ayda bir tekrar eder.

  Yunuslarda cinsiyet ayrımının en belirgin özelliklerinden bir tanesi; dişi yunusun anal yüzgeci oval, erkek yunusun ki sivridir.

  Erkek yunusun anal yüzgeci kuyruğun ortasına kadar gelmektedir.Erkek yunusun rengi aynı akvaryumda ki dişiye göre daha canlı ve daha parlak renklere sahiptir.

  Erkeklerin dudak ve kafa yapısı dişilere oranla daha belirgindir.Bazı yunusların kırmızı dudak yapıları ile sanki ruj sürmüş gibilerdir.

  Dişi yunus çiftleşmeye hazır olduğu zaman erkek kur davranışları sergilemeye başlar.Dişi tüpçük çıkardığı zaman artık yumurtlamaya hazır hale gelmiş demektir.

  Erkek yunusun yumuşak tavırları bu dönemde agrasifleşir.Dişinin karşısında titremeler ve ilginç hareketler sergileyerek çiftleşmek istediğini belirtir.Kumun üstünde dairesel hareketler yaparak çiftleşmeyi gerçekleştirirler.

  Dişi titreyerek yumurtalarını döker ve hemen sonrasında arkasını dönerek yumurtaları ağzına alır.Bu sırada yumurtaları ağzına alırken erkek yunus yumurtaları döller.Eğer dişi yumurtayı arkasına döndüğünde alamazsa yada ağzından kaçırırsa erkek yunus kaçan yumurtaları yiyebilir.

  kaynak: akvaryumcenneti.com 2. BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Yunus Ciklet Balığı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?


  Yunus Ciklet Balığının cinsiyeti çok geç belirlene bilir. Yunus Ciklet Balığınin cinsiyetini bilmek için çok iyi bir gözlemci olmalısınız. Yukarıda arkadaş Yunus Ciklet Balığının cinsiyetini nasıl anlayabileceğimizi çok güzel bir şekilde açıklamış.+ Yorum Gönder

ciklet balığı cinsiyet ayrımı

yunus ciklet cinsiyet ayrımı

yunus nasıl çizilir

yunus cinsiyet ayrımı

yunus balığı nasıl çizilir

ciklet balığı erkek dişi ayrımı