+ Yorum Gönder
Eğitim - Hakkında Bilgi Nedir Kategorilerinden Fasık Ne Demektir Makalesini Okumaktasınız.
 1. Selim
  Administrator  Fasık Ne Demektir


  İslami ıstılahta fasık, iman etmeyen kafirlere veya iman ettği halde asi olan mü'minler için kullanılır. Fasık kelimesinin kullanıldığı alanlar o kadar çoktur ki bunu dar bir çerçeveye sıkıştırıp fasık şudur demek çok zordur. Genel bir ifade ile şöyle denilebilir: Fasık demek Allah'a asi olanlara büyük günah işleyenlere denilebilir. Bunun yanısıra Fasık kuranı kerimde şu kişiler için de kullanılmıştır.

  Kur'ân'da; kâfirlere (Sâd, 38/20; Secde, 32/18), âyetleri inkâr eden (Bakara, 2/99) ve yalanlayanlara (En'âm, 6/49), münâfıklara (Tevbe, 9/67), müşriklere (Tevbe, 9/8) "fâsık" denildiği gibi Allah'ın indirdiği ahkâm ile hükmetmeyenlere (Mâide, 5/47), iffetli kadınlara suç isnat edenlere (Nûr, 24/4), yalan haber yayanlara (Hucurât, 49/6) Allah'ı unutanlara (Haşr, 59/19) ve benzeri günah olan söz, fiil ve davranışları işleyenlere de fâsık denilmiştir. Mâide sûresinin 49. âyetinde insanların çoğunun fâsık olduğu bildirilmiştir.
 2. Selin
  Bayan Üye

  Cevap: Fasık Ne Demektir


  Fasıl kelimesi Allah'ın yasaklarına karşı gelen ve O'na asi olan kimseler için kullanılır. Fasıl kelimesi bir sıfattır. Yani Allah'ın koyduğu yasaklara karşı gelen kimselerin nitelendirilmesinde kullanılan bir kavramdır.+ Yorum Gönder