+ Yorum Gönder
Eğitim - Fıkralar Kategorilerinden Bilim Ve Teknoloji Fıkraları Makalesini Okumaktasınız.
 1. Bengisu
  Bayan Üye  Bilim Ve Teknoloji Fıkraları


  İlginç Teknoloji Fıkraları
  Bilim Ve Teknoloji İle İlgili Fıkralar
  Yeni Bilim Teknoloji Fıkraları


  001. PC Mac’a karşı
  Bir PC ile bir Mac ofiste yanyana çalışıyorlarmış. Elemanlardan birisi sormuş (biliyorsunuz, bilgisayarlara fıkralarda hep böyle sorular sorulur); “2 kere 2 kaç eder?” PC hemen atılmış, “5...” Mac afallamış, “Ama...” demiş, “... doğru değil ki?.. 4 eder...” PC’den yanıt gecikmemiş: “Olsun, ben daha hızlı cevap verdim ya!..” (Hakan Tuncel)

  002. Mühendisler ve tren biletleri
  3 Microsoft ve 3 Apple mühendisi, trenle bir konferensa gitmektedirler. İstasyonda, Microsoft mühendisleri birer adet bilet alırlar ve Applecıların toplam 1 adet aldığını görürler. Microsoft mühendislerinden bir tanesi: "Nasıl olur da üç kişi bir biletle gider?" diye sorar. Apple mühendisi: "İzle ve gör" der. Trene binerler, Microsoft’cular koltuklarına otururlar. Apple’cılar ise bir lavaboya doluşurlar. Kısa bir süre sonra tren hareket eder ve görevli biletleri toplamaya başlar. Lavabonun kapısını çalar ve
  "Bilet lütfen" der. Bir el dışarı bileti uzatır. Görevli bileti alır ve gider. Microsoft’cular bunun ne kadar iyi bir fikir olduğunu kabul ederler. Konferans sonrası Microsoft’cular da tek bilet almaya karar verirler. Fakat diğerlerinin bilet almamasına şaşırırlar. "Biletsiz ne yapmayı düşünüyorsunuz?" der bir Microsoft çalışanı. "İzle ve gör" der yine Apple mühendisi. Trene binerler, Microsoft’cular bir lavaboya, Apple mühendisleri de bir diğerine doluşurlar. Tren hareket eder ve biraz sonra bir Apple mühendisi bulundukları lavabodan çıkarak, Microsoft’cuların bulunduğu lavaboya yönelir ve kapıyı çalarak "Bilet lütfen..." der. (Hüseyin Çağlar)

  003. Teknik destek hattı
  - Alo, bilgisayarım çalışmaz oldu. Ne yapabilirim?
  - Madam, makineniz ne zaman bozuldu?
  - Apple'ın televizyondaki reklamlarını izliyordum. Ben de bilgisayarımın reklamdaki iMac gibi görunmesi için üstündeki bütün gereksiz kabloları temizledim. Makinem çalışmaz oldu... (Erol Sayın)

  004. 2 kurşun
  Netscape firmasının başkanı elinde bir silahla asansöre biner. Asansörün içinde üç kisi vardır: Saddam Hüseyin, Muammer Kaddafi ve Bill Gates. Fakat, adamın elindeki silahta ise sadece iki kurşun... Netscape başkanı kimleri vurur?
  Cevap: Sadece Gates'i vurur!.. (Emin olmak için de iki el ateş eder).

  005. İhtiyar kızılderili
  Film ekibi, ıssız çölün kızgın güneşi altında çekim yapmaktadır. Zor şartlar altında çalışırlarken, ihtiyar bir kızılderili sete doğru yaklaşır ve yönetmenin yanına giderek şöyle der,"Yağmur... Yarın!.." Şaşıran yönetmen, ertesi gün yağan yağmuru hayretle izler. Bu sırada ihtiyar kızılderili yine gelir, "Fırtına... Yarın!.." der ve aniden uzaklaşır. Gerçekten de müthiş bir fırtına çıkar ve çölü birbirine katar. Yönetmen emreder, "Çabuk bana o kızılderiliyi getirin! İstediği parayı verin. O olmazsa biz bu filmi bitiremeyiz!.." Adamlar, kızılderiliyi bulur ancak yaşlı Apaçi bir türlü razı olmaz. En sonunda teklif edilen bir milyon doları reddedemez ve adamlarla birlikte kampa gelir. 1 ay boyunca, ihtiyar kızılderilinin söylediği her şey tutar, yağmur der yağmur, çöl fırtınası der, fırtına, kavurucu sıcak der, kavurucu sıcak... Yönetmen gayet memnun mesut durumda filmi çekmeye devam eder. Derken bir gün yaşlı kızılderili susar ve hiçbir şey söylemez. Yönetmen, "Nasıl olsa geçer..." diye düşünerek bekler. 1 gün, 2 gün, 1 hafta, 1 ay derken yönetmenin sabrı taşar ve kızılderiliyi bir kenara çekerek öfkeyle sorar, "Bana bak! Sana bu iş için dünyanın parasını ödedim! Bir an önce marifetlerini göstermeye başlamazsan seni buradan atacağım!.." Kızılderili omuzlarını silker, "Radyo... Kırıldı!.." (Senem Keskinarslan)

  006. Yöntem
  Tek motorlu bir charter uçağı, içindeki yolcularla birlikte Seattle havaalanına yaklaşmaktadır. Yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi 10 metre civarındadır. Uçağa boşlukta daireler çizdirerek öylesine havada dolanan pilot sisin dağılmasını beklemeye koyulur. Yaklaşık bir saat kadar sonra, yakıtı bitmek üzereyken sis az da olsa dağılır. Tam o anda karşısında bir bina belirir. Binanın beşinci katında biri çalışmaktadır ve uçağı görür. Bunun üzerine pilot, uçağın burnunu o yana vererek, pencereyi açar ve yanından geçerken adama dogru, "Hey, nerede olduğumu biliyor musun?" der. Binanın içindeki adamın yanıtı şöyle olur: "Bir uçağın kokpitindesin dostum..." Bunun üzerine pilot, dümeni aniden kırarak belirli bir açıyla manevra yapar ve bütün hava muhalefetine rağmen Seattle havaalanına mükemmel bir kör iniş yapar. Uçak öyle bir zamanlamayla inmiştir ki, park yerine geldiğinde aracın yakıtı da biter. Yolcular hemen pilotun yanına gelirler ve bu şartlarda pisti nasıl bulduğunu ve nasıl inebildiğini sorarlar. Pilot şöyle der: "Çok basit oldu. Binanın içinde gördüğüm adama basit bir soru sordum. Bana öyle bir cevap verdi ki, yüzde 100 doğru olmasına rağmen, hiçbir işime yaramıyordu. O an anladım ki, orası olsa olsa Microsoft'un teknik destek binası olabilirdi. Zaten oradan havaalanı da pek uzak değildir. Onu nirengi noktası olarak saptayıp gerekli manevrayı yaptım ve uçağı indirdim!..”

  007. Microsoft
  - Tavandaki bir ampulü değiştirmek için kaç tane Bill Gates gerekir?
  - Bir tane. Ampulü yerine takar ve dünyanın o ampul etrafında dönmesini bekler.

  - Tavandaki bir ampulü değiştirmek için kaç tane Microsoft yöneticisi gerekir?
  - Gerekmez. Çünkü, "karanlık" bir anda endüstri standardı ilan edilir.

  - Tavandaki bir ampulü değiştirmek için kaç tane Microsoft teknik destek elemanı gerekir?
  - Dört tane. Biri, "Ampulün lisans kayıt numarasını söyler misiniz" demek için... Biri, "Sistemi reboot ettiniz mi" demek için... Biri, "Ampulü tekrardan install ettiniz mi" demek için. Sonuncusu da, "Bizim ofiste de var ve gayet güzel çalışıyor, sorununuz donanımdan kaynaklanıyor olmalı..." demek için.

  008. Windows 95
  Windows 95'i geliştiren programcılardan biri ölür ve kendisini cennet ya da cehenneme gönderecek olan komitenin karşısında bulur. Komite, programcıya kararı öncesinde iki yeri de görmek isteyip istemediğini sorar. Adam da "Tabii, neden olmasın" der. Meleklerden biri adamı alır ve harika bir plaja götürür. Kızlar güneşin altında voleybol oynamakta, rock and roll yapmakta, herkes inanılmaz eğlenmektedir. "Vay canına!" der bizimki, "Cennet mükemmel bir yermiş!.." Düzeltir melek, "Orası cehennemdi. Şimdi gel da sana cenneti göstereyim". Efendim, bir süre sonra melek bizimkine başka bir yer daha gösterir. Bir yığın insan bir parkta tombala oynamakta ve ölü güvercinlere darı atmaktadır. "Burası cennet mi?" diye sorar bizim Windows programcısı. "Evet..." der melek. "O zaman ben de cehennemi seçiyorum..." der ve bunu der demez bir anda kendini kaynayan bir kazanın içinde bulur. Kazanın altı alev alev yanmaktadır. "Hey..." diye bağırır bizimki, "... hani plaj nerde, hani müzik, hani kızlar?.." Meleğin cevabı kısa ve net olur: "O’luum, o sadece bir demoydu!.."

  009. Arabalarımızı Microsoft yapıyor olsaydı
  Eğer arabalarımızı Microsoft yapıyor olsaydı, bakın neler olurdu:
  1. Arabalar arada sırada stop edecekti. Biz de arabadan inecek ve arabaya tekrar girecektik.
  2. Arabalarda NT versiyonları hariç sadece tek bir koltuk bulunacaktı. Her ilave koltuk için de 99 dolar ödeyecektik.
  3. Arabalardaki (el freni, hararet, yağ seviyesi, akü, motor) gibi uyarı göstergeleri kalkacak yerlerini "genel koruma hatası" yazılı tek bir uyarı göstergesi alacaktı.
  4. Hidrolik direksiyon, otomatik vites, air-bag, klima, abs fren gibi özelliklere sahip araba almak istediğinizde yeni windows versiyonunu almanız icap edecek. Bu ise 2 kat daha pahalı olacak, kilometrede 5 litre benzin yakacak ve araba sıkça stop edecek.
  5. Arabada sun-roof olacak, ancak, onu açarsanız arabanız garanti kapsamı dışında kalacaktı.
  6. Standart bir Microsoft modelinde sadece tek bir ayna bulunacak. Daha fazla ayna isterseniz 5 bin dolarlık multi-tasking versiyonunu satın almanız gerekecekti.
  7. Arabalar sadece Microsoft marka benzinle çalışacaktı.
  8. Arabayı stop ettirmek için önce "çalıştır" düğmesine basacaktınız.

  010. Volskwagen Microsoft’a karşı
  Bill Gates: “Eğer Volkswagen üretim teknolojisini bizim kadar geliştirseydi bugün otomobil fiyatı 25 dolara inerdi. Bir depo benzin 1000 km yeterdi.”

  Microsoft başkanı Bill Gates’in ABD’nin en büyük bilgisayar fuarı olan Comdex’i gezdikten sonra, bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişimi örneklemek için yaptığı açıklama, ünlü otomobil üreticisi Volkwagen’i kızdırdı. PC World Türkiye editörlerinden Ziya Bahtiyar, gönderdiği elektronik postada, Volkswagen’in gates’in “Eğer Volkswagen, kendi teknolojisini bilgisayar endüstrisi kadar geliştirmiş olsaydı şu anda 25 dolarlık otomobiller, bir depo benzinle bin kilometre gidiyor olurdu” sözlerini bir açıklama ile cevapladığını yazıyor. Volkswagen, Gates’in sözleri üzerine yaptığı açıklamada, otomobil üretiminin Microsoft teknolojisi gibi olması halinde neler yaşanacağını anlatıyor.

  İşte, Volkswagen’ee göre Microsoft teknolojisi ile üretilen otomobiller:
  1- Ortada hiçbir neden yokken otomobiller günde en az iki kere stop ederdi.
  2- Yol çizgileri her yeniden boyandığında yeni bir otomobil almak zorunda kalırdınız.
  3- Otoyolda giderken birdenbire otomobilin bütün göstergeleri kilitlenir ve sizin bunu kabullenip arabayı baştan çalıştırmanız gerekirdi.
  4- Bazen sağa dönüş gibi basit bir manevra, arabanın tamamen stop etmesine neden olur ve bu durumda motoru yeniden yüklemenizi gerektirirdi.
  5- Macintosh, güneş enerjisi ile çalışan daha güvenli, çok daha süratli bir otomobil yapar, ancak araba mevcut yolların sadece yüzde 5’ine girebilirdi.
  6- Yağ, hararet ve akü ikaz ışıklarının hepsi ortadan kalkar ve tek bir “genel koruma hatası” sinyali olurdu.
  7- Yeni koltuklar herkesin aynı boy ve kiloda olmasını gerektirirdi.
  8- Hava yastıkları açılmadan evvel, “emin misiniz?” diye sorardı.
  9- Bazen araba durup dururken kilitlenir ve aynı anda kapı kilidini açıp, marşa basıp bir elle de anteni tutmadıkça blokaj çözülmezdi.
  10- Volkswagen her yeni model otomobili piyasaya çıkardığında müşterilerin araba kullanmayı baştan öğrenmeleri gerekirdi. 2. Kayıtsız Üye

  Cevap: Bilim Ve Teknoloji Fıkraları


  çok super+ Yorum Gönder

bilim ve teknoloji fıkraları

teknolojik gelişimle yaşlıların fıkraları

wolksvagen microsofta cevabı