+ Yorum Gönder
Moda - Estetik Bakım Kategorilerinden Makyaj Yapmanın Sırları Makalesini Okumaktasınız.
 1. Selim
  Administrator  Makyaj Yapmanın Sırları


  Makyaj yapmanın sırları nelerdir? Makyaj yaparken nelere dikkat edilemelidir?

  Makyaj bakımlı olmak isteyen kadınların vazgeçilmez bir alışkanlığıdır. Gösterilen ilgi ve yapılan şekiller ve ölçüler farklı olsa da güzel görünmek ve ilgiyi üzerine çekmek için kadınların vazgeçemidiği bir özellikleridir. Artık günümüz de makyaj olmak kadınlara mahsus bir özellik de olmaktan neredeyse çıkmıştır. Farklılıklar olsada erkeklerde artık daha bakımlı olmayı daha düzenli ve daha hoş bir görünüme kavuşmak için çeşitli bakımlar yapmaktadırlar.

  Ancak makyaj yaparken en çok nelere dikkat edilmelidir. Makyaj yaparken bilinmesi gerekenler nelerdir? Gerçekten makyajın hakkını vererek bir makyajmı yoksa baştan savma belkide daha da kötü bir görünüm sağlayacak bir duruma girmekmi? Elbette amaç daha güzel ve daha hoş bir hale gelmekse mutlaka bu yazımızı okumalısınız.


  Makyaj yapmayan kadın var mı? Kimi ara sıra, kimi her gün; kimi bolca, kimi belli belirsiz ama illaki makyaj yapar. Elbette, makyajın vazgeçilmez beşlisi de yakından tanınır; fondöten, pudra, allık, rimel ve ruj.


  Fondöten, pudra, allık, rimel ve ruju doğru uygulama teknikleri nelerdir? Renk seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? İşte size profesyonellerden makyaj sırları.


  FONDÖTEN
  Fondöten, yüzünüze pürüzsüzlük sağlar ve onu makyaja hazırlar. Düzgün görünümlü bir ten ve makyajda başarılı bir sonuç için fondöten seçimi çok önem taşır.


  Kullandığınız fondötenin yapısı ve rengi cildinizin tipine ve rengine uygun olmalı; cilt renginizden daha açık bir fondöten rengi seçmek daha doğru olur.


  Fondötenin her zaman temiz ve nemlendirilmiş cilde uygulanması gerekir.
  Uygulama


  Kompakt fondöten dışında tüm fondötenleri sürerken parmak uçlarınızı kullanın. Elin ısısı fondötenin akıcılığını artırdığı için hem cilde yedirmek daha kolay olur hem de dayanıklılığı artar. En önemlisi daha doğal bir görünüm sağlar.


  Fondöteni alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Az miktar ile başlayın, gerekirse ilave edersiniz. Çok fazla miktar, sürülmeyi zorlaştıracağı gibi maske etkisi de yaratır.


  Cildinize parmaklarınızla basınç uygulayarak ortadan kenarlara doğru tüm yüzünüze yayın. Boyun ve kulaklara doğru rengi iyice yedirin.


  Yüzde renk bütünlüğü sağlamak için göz kapaklarınızın üzerine ve gözün alt kısmına da ( kirpiklere değmeden ) sürün.


  Profesyonel bir sonuç istiyorsanız, nemli bir sünger ile yüzün dışına doğru fondötenin üzerinden geçin.


  Diğer uygulamalara geçmeden önce fondötenin cildinize iyice oturması için bir süre bekleyin.


  Fondöteni yeni sürmenize rağmen sivilce veya göz altı halkaları tam kapanmamış olabilir. Bir kapatıcı (concealer ) ile bu hataları düzeltmek gerekir.


  PUDRA


  Pudra, makyajın vazgeçilmezidir. Teni matlaştırır, bütünlüğü sağlar ve fondöteni sabitler. İki türü vardır: Toz pudralar, çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görünüm sağlar. Kompakt pudralar ise, taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için idealdirler; toz pudralara göre daha pudralı bir sonuç verirler.
  Uygulama


  Toz pudra kullanıyorsanız uygulama için pudra ponponu tercih edin. ( Ponpon yoksa, bir pamuk pedin arasını açıp biraz toz pudra koyarak geçici bir ponpon yapabilirsiniz. )


  Pudrayı hafif vuruşlarla, tüm yüzünüze uygulayın. Daha sonra, büyük bir fırçayla fazlalıkları alın.


  Kompakt pudra için fırça kullanmak en uygunudur. Pudrayı uygularken fırçayı yüzünüzde hızlı hareketlerle sağdan sola ve yukarıdan aşağıya dolaştırın. Böylece pudra yüzünüze eşit olarak dağılacaktır.


  ALLIK


  Allık, yüze mutlu bir görünüm verir ve cilde canlılık kazandırır.


  Göz ve dudaklar arasındaki renk dengesini koruduğu için seçtiğiniz rengin ruj renginizle uyumuna özen gösterin.


  Uygulama


  Gülümseyin ve allığı yanağınızın en yüksek noktasına sürün.


  Yoğun görünmemesi, ayrı bir bölüm gibi durmaması için rengi azar azar ve fırçadaki fazlalıkları üfleyerek uygulayın.


  Yüzün dışına doğru, dairesel ve hafif hareketlerle uygulamayı sürdürün.


  Görünümde bütünlük sağlamak için, fırçanızı burun ucu, çene ve alnınıza da hafifçe dokundurun.


  Renginiz çok koyu veya yoğun kaçtıysa ten renginizden daha açık bir pudra ile yoğunluğu azaltın.


  RİMEL


  Rimel, bakışlarınıza yoğunluk, anlam ve güç kazandırır. Yorgun görünümü bir anda yok eder, canlılık verir. Seçtiğiniz rimelin özelliğine göre, kirpiklerinizi uzatabilir, kıvırabilir ya da onlara hacim kazandırabilirsiniz. Seçim sizin!


  Rimelinizin fırçasını düzenli olarak temizleyin. Böylelikle daha önceki kullanımlarınızdan kalmış olan artıklar kirpiklerinizin üzerinde topçuklar oluşturmaz.


  Uygulama


  Rimelin iyi tutması için kirpikleriniz temiz ve kuru olmalı. Eğer lens kullanıyorsanız, rimeli sürmeden önce lenslerinizi takmayı unutmayın.


  Uygulamaya üst kirpiklerden başlayın. Aşağıdan yukarı yani köklerden uçlara doğru fırçayı sürekli döndürerek ilk katı sürün.


  Kirpiklerinizin kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci katı uygulayın.


  Alt kirpiklerinize hacim kazandırmak istiyorsanız, fırçayı kirpik diplerinde yatay olarak gezdirin. Eğer uzun görünsünler istiyorsanız, fırçayı dik olarak tutup kirpikleri tek tek boyayın.


  Kirpik fırçası ile fazlalıkları alın ve kirpikleri birbirlerinden ayırın.


  Uygulama sırasında göz çevrenize rimel bulaştırdıysanız bir kaç saniye bekleyin ve bir pamuklu çubuk yardımıyla temizleyin.


  RUJ


  Makyajı tamamlayan son dokunuştur. İyi uygulanmış bir ruj yüzünüzü anında canlandıracak hatta gözlerinizin parlaklığını bile vurgulayacak güçtedir. Renk seçiminiz zevkinize, kıyafetinizin rengine ya da moda renklere göre değişse de dudaklarınızın biçimini de göz önünde bulundurmalısınız.Dudaklarınız dolgunsa, yumuşak tonlarda mat rujları tercih edin. İnce ise, koyu renkli parlak rujlar kullanın.


  Uygulama


  Rujunuza uygun renkte bir dudak kalemi ile ortadan uçlara doğru dudaklarınızı çevreleyin. Dudak kaleminizin ucu iyice açık olmalı.


  Dudağınızın her tarafını kalemle doldurun. Böylece hem rujunuzun ömrü uzayacak hem de silinmeye başladığında dudaklarınız cansız görünmeyecektir.


  Artık rujunuzu sürebilirsiniz. Uygulamayı fırçayla yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.


  Kalıcılığını artırmak için ilk katı sürdükten sonra fazlasını kağıt mendille alın ve ikinci katı sürün.


  Işıltılı görünüm için, dudaklarınızın tam ortasına renksiz bir parlatıcı dokundurun. 2. BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Makyaj Yapmanın Sırları


  Arkadaşımız makyaj yapmanın bir çok pratik yolunu anlatmış. Ama benim bu konuda size yardımcı olmamam mümkün değil. Çünkü ben makyaj yapmayan biriyim. Sadece önemli günlerde yaparım. Makyaj cildi yaşlandırdığı için yapmıyorum.+ Yorum Gönder