+ Yorum Gönder
Eğitim - Bilim Ve Teknoloji Kategorilerinden Mikroskop nedir ne demek, mikroskobun özellikleri, mikroskop hakkında bilgi Makalesini Okumaktasınız.
 1. zeynep
  Yeni Üye  Mikroskop nedir ne demek, mikroskobun özellikleri, mikroskop hakkında bilgi


  Mikroskop nedir ne demek, mikroskobun özellikleri, mikroskop hakkında bilgi


  Mikroskop, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin birçok merak yardımıyla büyütülerek görüntüsünün incelenmesini sağlayan bir alet.

  Küçük canlılar, mikroskop adı verilen aracın icat edilmesiyle görünmeye başlanmıştır. Çünkü mikroskop küçük canlıların görüntüsünü büyük gösterir.

  Mikroskopta gördükleriniz, çıplak gözle görülemeyen çok küçük canlılardır. Bu canlılara mikroskobik canlılar denir.

  Bu gördüğü işler bakımından mikroskop, hemen hemen bütün bilimlerin olduğu kadar, özellikle mikrobiyoloji biliminin ve tıbbın en önemli yardımcısı olan bir âlettir.Normal bir mikroskop, başlıca a - gövde, b - ayak, c - hareketli tüp`ten meydana gelmiştir.

  Gövdede ayna ve diyafragma bulunur. Tüpün üst kısmında oküler, alt kısmında da objektifler yerleştirilmiştir. Diyafragma açılarak ilkin ayna ile ışık ayarı yapılır. Sonra mikroskopta bakılacak cismin, preparasyonda hazırlanmış bölümü ya da kendisi, tablanın deliği üzerine konur; ilkin küçük numaralı objektifle genel bir görünüm, sonra da büyük numaralı objektifle istenen özel görünüm elde edilmiş olur.

  Bilinen mikroskoptan başka son zamanlarda, elektronik mikroskop bulunmuştur. Bu mikroskopta ışık yerine elektron dalgalarından faydalanılmaktadır. Elektron dalgalar, ışık dalgalarından daha kısa olduğu için daha küçük cisimlerin görülmesi böylece sağlanmış olmaktadır. Bu âlet ilkin Alman bilgini Hans Buch tarafından 1826 yılında bulunmuştur. Bugün bu mikroskop, en küçük cisimleri gösterebilecek kadar gelişmiş bulunmaktadır. 2. Seher
  Üye

  Cevap: Mikroskop nedir ne demek, mikroskobun özellikleri, mikroskop hakkında bilgi


  Küçük cisimleri incelemeye yarayan mikroskop bir çok bilim alanında kullanılarak bir çok keşfede yardımcı olmuştur. Günümüzde daha çok gelişmiş mikroskop cihazları kullanılmaktadır. 3. Kayıtsız Üye

  Cevap: Mikroskop nedir ne demek, mikroskobun özellikleri, mikroskop hakkında bilgi

  Mikroskop la ilgili biraz daha bilgi vermeniz arz ederim+ Yorum Gönder

mikroskobun özellikleri

mikroskop hakkında bilgi

mikroskop ile ilgili bilgiler

mikroskobun ozellikleri

mikroskobun özellikleri nelerdirmikroskop özellikleri