+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Eğitim - Bilim Ve Teknoloji Kategorilerinden Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Makalesini Okumaktasınız.
 1. Yasemin
  Bayan Üye  Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri


  Teklojinin Yararları Ve Zararları Nelerdir  Olumlu Yönleri

  Teknolojinin Yararları Nelerdir ?
  Teknolojinin günümüze kadar insanlara çok önemli bir yararı olduğu şüphesiz bir gerçektir. Sanayinin gelişmesinde teknolojinin katkısı çok büyüktür. Teknolojinin Yararlarını Maddeler Halinde Açıklayabiliriz ;
  1- İnternet sayesinde dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmesi.
  2- Teknoloji sayesinden insanlar çok daha kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar ve yapacakları işler çabul ve rahat yapabilirler. Örneğin evlerde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünler işleri kolayca yapmaya yararlar. Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hemde yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken daha az enerji sarfedebilirisiniz.
  3- Teknoloji tıp alanındada çok faydalı birşeydir. İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.
  4-Eğitim alanındada teknolojinin çok faydası vardır. Mesela ; episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.
  5- Teknolojinin birdiğer faydası insanların düşüncelerini, duygularını daha fazla insana anlatmasının daha kolay bir hale gelmesidir. Matbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.
  6- Teknoloji ulaşım alanındada çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.  ZARARLARI OLUMSUZ YANLARI

  Teknolojinin neden olduğu çevre kirliliğinin sebepleri ve yol açtığı sorunlar şöyledir:

  Çevre Kirliliğinin Sebepleri:

  Trafiğe her yıl daha fazla sayıda araç çıkmakta ve bu araçların yaydıkları egsoz dumanları ozon tabakasının incelmesine sebep olmaktadır.
  Ormanların kağıt üretimi, toprak genişletilmesi, hayvancılık alanı oluşturmak gibi sebeplerle denetimsizce kesilmesi, ağaçların gündüzleri oksijenli solunum yaparak ortama oksijen salınımı yapmasını kısıtlıyor.
  Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazla atmosferi kirleterek, havadaki oksijen oranını azaltmaktadır. Ayrıca havanın bu denli kirlenmesi asit yağmuru olarak inerek toprağı da etkilemektedir.
  Hastalık taşıyan hayvanlarla ortama geçen bakteri ve virüslerin sulara veya havaya karışması.
  Fabrikalardan atılan arsenik, siyanür, fenol gibi toksik endüstri atılarının sulara karışması.
  Tankerler veya borularla taşınan petrolün kaza sonucu sulara karışması.
  İnorganik tuzlar, zirai mücadele ilaçları ve yapay organik kimyasal maddelerin sulara karışması.
  Radyoaktivitenin etkisi yani: Nükleer enerji santralleri, çeşitli nükleer denemeler, tıbbi içerikli üretimler ve çeşitli endüstri tipi üretimleri, radyoaktif maddeye sahip hayvansal ürünler (et, balık, süt, vb.) ve bitkiler, bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Böylece bağışıklık mekanizmasını felce uğratmak ve kansere neden olmak gibi sorunlara yol açar.

  Önemli Not: Atmosferdeki ve topraktaki kirletici maddeler asırlar sonra da olsa eninde sonunda suya geçerler.

  Çevre Kirliliğinin İnsan Üzerindeki Etkileri:

  Hava kirliliğinde en çok açığa çıkan gazlardan biri olan sülfürdioksit, solunum yolu problemlerine yol açıyor; üstelik akciğer dokusunu da zedeliyor. Monoksit, sinir sisteminin çalışmasını etkiliyor. Kurşun ise çocuklarda beyin zararlarına yol açıyor. Yine bol miktarda bulunan nitrojendioksit, nefes almayı güçleştirirken astıma da neden oluyor.
  Sulara karışan bakteri, virüs ve çeşitli kimyasal yapılar insan vücuduna girerek her çeşit hastalığa yol açabilmektedir.
  Radyasyonun insan vücudunu etkilemesiyle bağışıklık mekanizması felce uğrar ve insan vücudunda kanserli hücrelerin oluşumu ve yayılımı gözlenir.


  Teknolojinin Zararları:

  Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Örneğin cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5dk olarak açıklanmıştır. Tabiki bu 5dk süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir.

  Elektromanyetik alan konusunda en çarpıcı ve tehlikeli örnek olarak cep telefonunu verdik. Fakat günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar, kablosuz ürünler(modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları vs.), televizyonlar, crt ve lcd monitörler gibi birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir.

  Benzer şekilde yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda Amerikan Bilimler Akademisi tarafından yapılan incelemeye göre lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu tespit edilmiştir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin kanser riskini artırdığını göstermektedir. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokuları olarak açıklanmıştır. Yani gün içinde teknolojiden yararlandığımız ölçüde giderek artan oranlarda zarar görmekteyiz.

  Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgelerdir.

  Bu nedenle teknolojiyi mümkün olduğunca ve sadece olmazsa olmaz önemdeki ihtiyaçlarımız için kullanıp, özellikle cep telefonu görüşmelerimizi kısa tutmaya ve cihazı mümkün olduğunca vücudumuzdan uzakta bulundurmaya özen gösterelim. 2. Seher
  Üye

  Cevap: Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri


  Teknoloji insanların her türlü bilgiyi daha çabuk ve kolay ulaşır. İnsanların sağlığı açısından bir çok buluşlar yapılmıştır. Teknolojinin olumsuz yönleri yaydıkları manyetik alan yüzünden insanların sağlığını etkilemektedir. 3. Kayıtsız Üye

  Cevap: Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

  Çok teşekkür ederim çok işime yaradı 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

  çok işime yaradı 100 aldım

 5. Kayıtsız Üye

  Cevap: Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

  çok güzel bilgi edindim çok sevindim herşey için teşekkürler zengin bilgi.

 6. Kayıtsız Üye

  Cevap: Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

  Verdiğiniz bilgiler işime çok yaradı teşekkür ederim...

 7. Kayıtsız Üye

  Cevap: Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

  Çok savılın inanılmaz Yardımcı oldu

 8. Kayıtsız Üye

  çok güzel

  Yasemin çoooooooooooook teşekkür ederim.çok yardımın dokundu .ellerin dert görmesin.allah sana inşallah zor günler yaşatmaz

 9. Kayıtsız Üye

  Cevap: Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

  Bide bunlari ingilizceye cevirebilme imkaniniz varsa cevirebilir misiniz

 10. Kayıtsız Üye

  Cevap: Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

  Derslerime çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu

teknolojinin olumlu ve olumsuz yönleri

teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileri

teknolojik gelişmelerin olumlu ve olumsuz etkileriteknolojinin olumlu yönleriteknolojinin insan yaşamına olumlu ve olumsuz etkileriteknolojik ürünlerin olumlu ve olumsuz yönleri