+ Yorum Gönder
Eğitim - Atasözleri Deyimler Kategorilerinden Hatasız Kul Olmaz Cümlesi Atasözü Mü, Deyim Mi, özdeyiş Mi Makalesini Okumaktasınız.
 1. Selim
  Administrator



  Hatasız Kul Olmaz Cümlesi Atasözü Mü, Deyim Mi, özdeyiş Mi






  Hatasız kul olmaz cümlesi ne bir atasözü ne bir deyim ne de bir özdeyiştir. Hatasız kul olmaz cümlesi normal sıradan Ali ata bak gibi sıradan bir cümledir. Atasözü olabilmesi için Yapılan bir işin sürekli tekrar etmesi gerekir ve geçmişten günümüze gelmesi gerekir. Deyim ise gerçek anlamından az çok ayrı bir anlam taşıyan kalıplaşmış anlatım, tabir’dir. Toplum kültürü içerisinde belli durumları mecaz yolla anlatan sözcük gruplarına denir. Bundan dolayı mecaz anlam yoktur. Özdeyiş bakımından incelersek: Söyleyeni belli, kısa anlamlı sözdür. Bireysel ya da toplumsal bir ilke, bir görüş, bir kanıyı en kısa yoldan anlatır. Yaşam deneyimi ve gözlemlere dayanır. Bundan dolayı özdeyiş kategorisi içerisinde de inceleyemeyiz.







 2. AYFER
  Bayan Üye

  Cevap: Hatasız Kul Olmaz Cümlesi Atasözü Mü, Deyim Mi, özdeyiş Mi






  Biz insanların elbette kusurları olabilir. Bizler kusursuz bir yaratıcının kusurlu kullarıyız. Fakat kusurlu olmamız bizim bir kaderimiz değildir. İnsanlar gerekli davranışlarda bulunarak da kendilerini değerli bir kul haline getirebiliriler. İşte her insanın bir kusurunun olabileceğini anlatan bir atasözüdür bu.







+ Yorum Gönder