+ Yorum Gönder
Özel Günler - Anneler Günü Kategorilerinden Anneler Gününün Önemi İle İlgili Yazı Makalesini Okumaktasınız.
 1. Bengisu
  Bayan Üye  Anneler Gününün Önemi İle İlgili Yazı


  Anneler Günü niçin kutlanır
  Anneler günü neden kutlanır
  Anneler günü hakkında bilgi
  Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

  Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

  Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi.

  Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkiledi. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı.

  Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.  Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

  ? Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

  Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

  Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

  Anneciğim

  Sana kucaklar dolusu güller getirmek isterdim ANNE!
  Ama hayat bana öğrettiklerin değilmiş
  Sevgi yokmuş meğer
  Ya hasret varmış
  Yada vefasızlık
  Yüreğimde bir küçük kız çocuğu
  Kucağının sıcaklığını özleyen
  Ve tertemiz duyguna sığanan...
  Al beni kucağına ANNE!
  Eskisi gibi al!
  Sana kucaklar dolusu güller getirmek isterdim
  ama...
  Bir an elini bıraktığın
  o küçük kız çocuğunu getirdim...
  Al beni ANNE!
  ANNE!
  ANNELER GÜNÜN KUTLU OLSUN... 2. Seher
  Üye

  Cevap: Anneler Gününün Önemi İle İlgili Yazı


  Anneler gününe önem vermeliyiz, ancak yılın her günü annemize sevgi ve saygıda bulunmalıyız. Bütün anneler çocukları için her türlü fedakarlığı yapar ve onların eniyi şekilde yetişmesi için öz veride bulunur.+ Yorum Gönder

annenin önemi ile ilgili yazı

annenin önemi ile ilgili şiirlerannenin önemi ile ilgili sözleranne önemi ile ilgili yazı