+ Yorum Gönder
Sağlık - Ağız ve Diş Kategorilerinden Diş çürüğü nasıl oluşur Makalesini Okumaktasınız.
 1. zeynep
  Yeni Üye  Diş çürüğü nasıl oluşur


  Diş çürüğü nasıl oluşur

  Bazı insanlar dişin çürümesini ciddi bir sorun olarak algılamazlar. Fakat zamanında ve doğru bir şekilde müdahale edilmediği zaman sorun çıkartan bir hastalığa dönülebilir. Çürüme, bakterinin dişin özünü enfekte etmesine izin vermektedir.

  Enfeksiyonu diş köküne ve kemiğe yayılmaktadır. Bu duruma abse adı verilmektedir. Eğer oluşan enfeksiyon kemiğe gelirse diş tamamen kaybedilebilir. Enfekte olan diş kökü ve şişen doku ciddi ağrılara sebebiyet vermektedir. Eğer diş kökü ölürse ağrı biter fakat yavaş bir şekilde bitişik kemik zarar görür.

  Diş Çürüğü Belirtileri Nelerdir

  1- Herhangi birşey çiğnerken ağrı oluşması

  2- Boyunda şişen lenf düğümleri

  3- Dişte sürekli veya zonklama tarzında ağrılar

  4- Sıcak veya soğuk içeceklere karşı hassasiyet
 2. Helin
  Bayan Üye

  Cevap: Diş çürüğü nasıl oluşur


  Bunlarla karşılaşmamak için her zaman dişlerimizi temiz tutmalıyız, günde en az iki defa dişler fırçalanacak.. 3. Takve
  Bayan Üye

  Cevap: Diş çürüğü nasıl oluşur

  Diş Ağrısına ne iyi gelir?
  * Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.

  * Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır.

  * Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.

  * Dişhekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.

  * Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir.

  * Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.

  * Bir an önce dişhekimine başvurulmalıdır.

  diş çürüğüne ne iyi gelir.jpg 4. Kayıtsız Üye

  Cevap: Diş çürüğü nasıl oluşur

  diş çürüğü diş fırçalamama sonucu oluşur.Ancak diş çürüklerinin şeker,çikolata ve bakımsız dişlerden oluştuğu söylenebilir fakat diş çürükleri şeker ve çikolatanın yanı sıra,ayrıca daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini bir burgu gibi deler; fakat, çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir.Unutulmaması gereken bir husus da, dentinin dişin bir savunma organı olduğudur. Dentin içinde önceki bölümde tanımı yapılan kanalcıkların ucunda odontoblast denilen yapım ve onarım hücreleri bulunur ve bunlar çürük dentini tamir dokusu ile tıkayabilirler. Tıpkı kuşatılan bir kaleyi savunanların güllelerle açılan gedikleri onarmaları gibi... Kendiliğinden olan bu savunma, bazen hızla ilerleyen çürük karşısında yetersiz kalabilir.Çürük ve oyulmuş bir diş, koyu renkli boşluğuyla kolayca tanınır. Fakat bazen çürük çukurcuğu gizli kalır ve diş hekimi ancak yardımcı tanı araçlarıyla (mesela diş röntgeni gibi) teşhis koyabilir.Ve ayrıca insanların şeker çikolata vb. gibi şeyleri yemelerini tavsiye etmeyiz.

+ Yorum Gönder

diş şişmesine ne iyi gelir

bakteri nasıl oluşur

anything

www.bilgizenginleri.org