+ Yorum Gönder
Özel Günler - 23 Nisan Kategorilerinden 23 Nisanın Anlam VE Önemi Makalesini Okumaktasınız.
 1. Galus
  Super Moderator  23 Nisanın Anlam VE Önemi


  23 Nisan 1920 nin Önemi


  23 Nisan 1920 tarihinde Büyük millet meclisi açılmıştır.ve her yıl olduğu gibi bu yılda kutlanmaktadır ve ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olarak kutlanır.


  osmanlı zamanında egemenlik yönetme Padişahlarda idi , ülke padişahın dilediği gibi yönetilmekteydi.

  bu arada 1.dünya savaşı başlamıştır. tam 4 yıl sürmüştür. yurt italyanlar,ingilizler,Fransızlar,yunanlılar tarafından paylaşılmıştır. bu paylaşmaya kimse söz edememiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş savaşı için samsuna ayak bastı ve daha sonra Amasyaya ve Erzurum ile sivasa gitmiştir.oralarda kongreler yaptı, Gücün ulusta olduğuna inanıyordu ve yine kurtulacağının biliyordu.

  Dört taraftan seçilmiş temsilciler ,millet vekilleri Ankarada 23 Nisan 1920 Tarihinde bir araya gelip toplanmışlardı.

  o yıllarda ülke yoksulluk içerisindeydi ,hatta millet vekillerinin oturmuş olduğu sıralar başka bir okuldan idrak edilmiştir.

  meclisin aydınlandığı malzeme Gaz lambasıydı.meclis top seslerine rağmen düzenli olarak toplanmaktaydı.


  bütün kurallar bu mecliste alınmış oluyordu.Mustafa kemal in başında olduğu ulus Dünyaya bir ders vermiştir. bu savaş kurtuluş savaşı adı ile tarihte kendine yer bulmuştur.

  işte bu yüzden 23 Nisan 1920 ilk meclisin toplandığı gün olmuş,ve ulusumuzun yönetme yetkisini kullanmış olduğu gün sayılmıştır. bu gün bir bayram olarak tarihe kazınmıştır.

  Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı olmuş ve Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir Çoğu ülkeler tarafındanda çocukları tarafından kutlanmaya başlanmıştır. 2. Mrtclk
  Yeni Üye

  Cevap: 23 Nisanın Anlam VE Önemi


  Padişahlıkla yönetilen bir milletin bir meclis altında toplanarak kendi kurallarını koyarak yönetmesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi de 23 Nisan 1920 de kurularak çalışmalarına başlamıştır. Bu günüde Atatürk çocuklara armağan ederek bayram olarak her yıl kutlanmaktadır.+ Yorum Gönder